„Pasenie je spása“
Projekt LIFE SUB-PANNONIC sa venuje obnove vzácnych suchomilných travinno-bylinných spoločenstiev, ktoré sú v súčasnosti ohrozené náletovými drevinami a inváznymi druhmi, pretože na nich už niekoľko desiatok rokov neprebieha tradičná pastva. Obnova týchto biotopov prebieha najmä pomocou trvalo udržateľného obhospodarovania v spolupráci s miestnymi hospodármi. Na 22 lokalitách na Slovensku, od Malých Karpát až po Zemplín, a 7 lokalitách na Morave projekt zlepšuje nielen stav týchto vzácnych biotopov, ale aj stav populácií európsky významných druhov rastlín: jazýčkovec východný (Himantoglossum caprinum), rumenica turnianska (Onosma tornensis) a artemisia pančičova (Artemisia pancicii).
Partneri projektu sú Štátna ochrana prírody SR a pre lokality na Morave ČSOPK – ONYX.
Ďakujeme správam NP Slovenský Kras, CHKO Latorica, CHKO Cerova vrchovina, CHKO Ponitrie, CHKO Biele Karpaty, CHKO Malé Karpaty, CHKO Dunajské luhy, AOPK – CHKO Pálava a miestnym hospodárom za ich pomoc s realizáciou projektu.

Dobrovoľníčilo sa v novembri aj na Veľkom kopci
Už druhý víkend neodolali čaru dobrovoľníctva na Tokaji geokeškári z OZ Permoníci, tentoraz na Veľkom kopci (nad Mestom Kráľovský Chlmec). Ručne sme vyčistili pasienky husto zarastené inváznym agátom a expanzívnymi drevinami.

Vyhlásenie Serényiho cisterny za národnú kultúrnu pamiatku pomôže oživiť pastviny na Plešivskej planine
Serényiho cisterna na Plešivskej planine v Slovenskom Krase bola postavená v roku 1913 pre zabezpečenie napájania dobytka a vylepšenie pastevných podmienok na planine. Dnes tu však voda pre dobytok chýba, pretože cisterna je nefunkčná a svoju úlohu si už bohužiaľ neplní.

Obnova Tarbucky pokračuje aj vďaka dobrovoľníkom z OZ Permoníci
V septembri sa otriasal vrch Tarbucka nielen pod kopytami pasúcich sa kôz, ale tentoraz aj pod nohami dobrovoľníkov.Dobrovoľníci a „geokeškári“ z OZ Permoníci pomáhali ručne vyčistiť tieto vzácne miesta od náletových drevín a tak urýchlili aktivity odvážneho miestneho chovateľa Juraja Kulčára s jeho rodinou.

Obnova manažmentov a pastvy na lokalite Sedliská v Hlohovci
Asi pred rokom sme začali riešiť obnovné aktivity na území európskeho významu Sedliská pri Hlohovci. Južnú časť tohto územia tvoria krásne xerotermné lúky s poniklecom a hlaváčikom, ktoré boli v minulosti využívané ako pasienky.

Obnova vzácnych biotopov Tarbucky
Vrch Tarbucka sa rozprestiera nad obcami Streda nad Bodrogom, Veľký Kamenec a Malý Kamenec. Tarbucka hostí vďaka špecifickému podložiu a vhodným mikroklimatickým podmienkam vzácne sucho a teplomilné travinno-bylinné porasty a poskytuje domov mnohým chráneným druhom rastlín a živočíchov. Vďaka týmto prírodným hodnotám bola vyhlásená aj ako Územie európskeho významu.

Obnova pasienkov na Zádielskej planine
Druhové bohatstvo našej krajiny sa viaže na nelesné biotopy – patria k nim aj teplomilné a suchomilné lúky a pasienky, ktoré môžeme obdivovať aj v Slovenskom Krase. Tieto biotopy sú závislé od tradičného manažmentu – extenzívnej pastvy a kosenia. Žiaľ, na väčšine miest sa už viac ako 30 rokov tradične nehospodári. Dôsledkom toho pasienky zarastajú náletovými drevinami a expanzívnymi trávami.

Obnova pastvy na Veľkom kopci
S miestnym hospodárom Arnoldom Dócsom sme rozbehli pastvu kôz v ÚEV Veľký Kopec na východnom Slovensku - nad Kráľovským Chlmcom. Pastva kôz v tomto území pomôže obnoviť cenné stepné biotopy a pasienkové dubiny, ktoré sú plné života, najmä toho hmyzieho a rastlinného.

Obnova pasienkov na Silickej planine
Už prvý rok projektu LIFE Sub-pannonic sme začali s obnovou vzácnych suchomilných travinno-bylinných spoločenstiev. Jednou z lokalít je Fabiánka, časť najväčšej krasovej planiny Slovenského Krasu – Silickej planiny. Okrem špecifických podmienok prostredia je pre zachovanie tunajších travinno-bylinných biotopov dôležitá aj tradičná pastva. Na mnohých miestach sa však už niekoľko desiatok rokov nepáslo, a tak husto…

Reportáž o obnove pastvy nad Kráľovským Chlmcom
Vzácne suchomilné travinno-bylinné spoločenstvá obnovujeme v rámci projektu LIFE Sub-pannonic aj na Dolnom Zemplíne. Pozrite si krátku reportáž televízie MA7 o obnove územia
Názov projektu: Obnova biotopov a druhov subpanónskych travinnobylinných porastov
Projektová schéma: LIFE, Príroda a Biodiverzita
Projektový akronym: LIFE SUB-PANNONIC
Hlavným cieľom projektu je zlepšenie stavu 3 prioritných biotopov európskeho významu a 3 druhov európskeho významu (z toho 2 prioritné) v 22 lokalitách siete NATURA 2000 na Slovensku a v 7 lokalitách na území Moravy (ČR). V súčasnosti sú projektové lokality kvôli upusteniu od tradičného obhospodarovania ohrozené zarastaním náletovými drevinami a expanzívnymi trávami a šírením nepôvodných druhov. Populácie cieľových druhov sú malé a fragmentované.
Vhodnými manažmentovými opatreniami projekt podstatne prispeje k budovaniu siete NATURA 2000 na Slovensku, k zlepšeniu jej funkčnosti a zachovaniu prírodného dedičstva regiónov Slovenska. Okrem zlepšenia stavu predmetných biotopov je cieľom projektu zabezpečiť pre obnovené plochy trvalo udržateľnú starostlivosť a obnoviť ekosystémové služby. Podstatná časť aktivít projektu bude realizovaná v spolupráci s miestnymi hospodármi a komunitami, čím projekt prinesie aj významné socio-ekonomické prínosy a prispeje k tvorbe pracovných miest v regiónoch.
Špecifické ciele:
- Obnova trávnych biotopov (6210*, 6240*, 6250*) a zabezpečenie dlhodobej starostlivosti o ne
- Zlepšenie stavu populácie druhu *Onosma tornensis a jeho biotopu
- Zlepšenie stavu populácie druhu *Artemisia pancicii a jeho biotopu
- Zlepšenie stavu populácie druhu *Himanthoglossum caprinum a jeho biotopu
Sledujte projekt aj na facebooku.

Jazýčkovec východný (Himantoglossum caprinum)

Rumenica turnianska (Onosma tornensis)

Artemisia pančičova (Artemisia pancicii)
A. Prípravné aktivity
A.1: Odborná štúdia pre obnovný manažment travinnobylinných biotopov
A.2: Odborná štúdia pre obnovu cieľových biotopov znovuzavedením pastvy
A.3: Odborná štúdia pre optimálny manažment cieľových druhov
B. Nákupy/ dlhodobé prenájmy pôdy
B.1: Nákup a dlhodobý prenájom pozemkov
C. Konkrétne ochranárske aktivity
C.1: Obnovný manažment travinnobylinných biotopov
C.2: Obnova travinnobylinných biotopov znovuzavedením pastvy
C.3: Špecifické obnovné opatrenia pre cieľové druhy
D. Monitoring dopadu projektových aktivít
D.1: Monitoring vplyvov projektových opatrení na cieľové druhy a biotopy
D.2: Monitoring indikátorov prínosu projektu LIFE
D.3: Hodnotenie vplyvu projektu na ekosystémové služby
D.4: Hodnotenie socio-ekonomických dopadov projektu
E. Aktivity na zvyšovanie povedomia a šírenie výsledkov projektu
E.1: Zvyšovanie povedomia verejnosti
E.2: Zvyšovanie povedomia kľúčových zúčastnených strán
E.3: Replikačné nástroje
E.4: Zvyšovanie socio-ekonomických benefitov
E.5: Sieťovanie a tvorba strategických dokumentov
F. Manažment projektu a monitoring napredovania projektu
F.1: Projektový manažment a reportovanie
F.2: Účtovníctvo, finančné riadenie a audit projektu
F.3: After-LIFE plán
Stav k 30.11.2020
A. Prípravné aktivity
A.1: Odborná štúdia pre obnovný manažment travinno-bylinných biotopov
A.2: Odborná štúdia pre obnovu cieľových biotopov znovuzavedením pastvy
A.3: Odborná štúdia pre optimálny manažment cieľových druhov
Príprava odborných štúdií je v plnom prúde. Ďakujeme najlepším odborníkom na cieľové biotopy a druhy za ich nadšenie pri tvorbe štúdií aj za cenné rady priamo v teréne!
C. Konkrétne ochranárske aktivity
C.1: Obnovný manažment travinnobylinných biotopov
Po druhej zime už máme obnovených okolo 140 ha cieľových biotopov na Dolnom Zemplíne (Veľký kopec nad Kráľovským Chlmcom a Tarbucka pri Strede nad Bodrogom), v Slovenskom Krase (na Silickej planine – ÚEV Fabiánka, v PR Zemné hradisko a na Zádielskej a Jasovskej planine – ÚEV Horný vrch, na Plešivskej planine), na Morave (ÚEV Bílý kopec u Čejče, Čejkovické Špidláky, Hochberk, Kamenný vrch u Kurdějova a Přední kout), v Tematínskych vrchoch, pri Bratislave (ÚEV Biskupické luhy) a nad Hlohovcom (ÚEV Sedliská). Počas hniezdneho obdobia sa sústredíme na iný typ aktivít – najmä odstraňovanie inváznych druhov, ktoré je práve vo vegetačnej dobe najúčinnejšie.
C.2: Obnova travinnobylinných biotopov znovuzavedením pastvy
Na väčšine lokalít po C.1 aktivitách je nutné hneď zaviesť pastvu, inak by odstránené nálety začali zmladzovať. Kravy, ovce či kozy si s mladými výmladkami veľmi dobre poradia a pomôžu obnoviť biotopy na nerozoznanie. Preto hospodárom pomáhame pasienky upraviť podľa potrieb pasených zvierat (dočistiť pre citlivejšie kopytá kráv, podľa potreby oplotiť či zabezpečiť tieň a vodu pre pohodlie našich pomocníčok). Takto sme v sezóne 2019 spustili pastvu na Veľkom Kopci nad Kráľovským Chlmcom aj na viacerých lokalitách v Slovenskom Krase. Od jari 2020 v spolupráci s miestnym hospodárom pasieme aj na dlhé roky opustenom vrchu Tarbucka v regióne Dolný Zemplín. V Slovenskom Krase rozširujeme doteraz zarastené a opustené pasienky na Silickej, Plešivskej, Jasovskej a Zádielskej planine aj PR Zemné hradisko. Nad Hlohovcom sa vďaka projektu začala pásť dlhé roky opustená lokalita Sedliská. V sezóne 2020 sme tak v rámci projektu pásli už na viac ako 190 ha (vrátane Českej republiky).
V Českej republike sa obnovila pastva na väčšine lokalít po aktivite C.1 a to v ÚEV Bílý kopec u Čejče, Čejkovické Špidláky, Hochberk, Kamenný vrch u Kurdějova, Přední kopaniny a Přední kout.
V rámci lokalít ÚEV Dechtárske vinice, ÚEV Drieňové, ÚEV Kečovské škrapy, ÚEV Ladmovské vápence a ÚEV Pieskovcové chrbty prebiehajú rokovania s lokálnymi farmármi a stakeholdermi.
C.3: Špecifické obnovné opatrenia pre cieľové druhy
Cieľové druhy projektu môžu byť na zásah veľmi citlivé. Obnovné opatrenia preto trpezlivo navrhujeme a plánujeme. Na základe odporúčania expertnej štúdie začali obnovné opatrenia pre Himantoglossum caprinum a Artemisia pancicii odstránením invazívneho agátu na lokalite Čejkovické špidláky (ČR) o rozlohe 0,5 ha.
Práce na ÚEV Zobor sa začali v decembri 2020.
D. Monitoring dopadu projektových aktivít
Monitoring dopadu projektových aktivít na cieľové druhy a biotopy, ekosystémové služby či hodnotenie socio-ekonomických dopadov je esenciálnou súčasťou projektov. S pomocou najlepších odborníkov prebieha druhá sezóna monitoringu.
E. Aktivity na zvyšovanie povedomia a šírenie výsledkov projektu
Od začatia projektu vyšlo viacero výstupov v médiách. Jedným je napríklad táto reportáž v regionálnej televízii MA7, kde sa reportéri prišli pozrieť, ako sa obnovenie pastvy nad Kráľovským Chlmcom plánuje, a ďalšia, kde už sa pasie. Projekt a jeho aktivity spomenuli aj v správach V4 televízie M1, v Slovenskom rozhlase a televízii, v denníku Új szó, na portáloch bomm.sk., enviroportal.sk, dobrenoviny.sk, čas.sk, teraz.sk, sme.sk, obecne-noviny.sk, na stránke MŽP SR a pod.
Pastva na Tarbucke potešila čitateľov Korzára, Nového Času a ďalších periodík.
V rámci projektu sme osadili 1. náučný panel (spolu s lavičkou na Veľkom Kopci nad Kráľovským Chlmcom) a urobili 8 exkurzií pre verejnosť.
Jednou z najpodstatnejší častí projektu je zvyšovanie povedomia stakeholderov. Toto robíme prakticky na dennej báze, keď sa stretávame s miestnymi gazdami, chovateľmi, predstaviteľmi urbariátov, pozemkových spoločenstiev či miestnych samospráv.
Best practice projektu sa snažíme posúvať ďalej a pomáhať pri replikácií a transferu do politických dokumentov. Takto sme sa už stihli podieľať na novelizácii Zákona o ochrane prírody a krajiny. V rámci tvorby novej poľnohospodárskej politiky tlačíme na to, aby dotácie farmárom boli lepšie prerozdeľované a podporovali dlhodobé prírode blízke obhospodarovanie travinno-bylinných biotopov. Tešíme sa, že projektové aktivity pomáhajú našim hospodárom, a že sa tak vďaka tejto dobrej spolupráci podarilo rozšíriť aj sieť NATURA 2000.
Mgr. Katarína Mikulová, PhD. – junior projektový manažér
mikulova(at)broz.sk
Mgr. Pavol Littera, PhD. – senior projektový manažér
littera(at)broz.sk
RNDr. Pavol Surovec – finančný manažér
surovec(at)broz.sk
Miroslav Farkaš – koordinátor prác v teréne
farkas(at)broz.sk
ŠOP SR:
Ing. Drahoš Stano – koordinátor prác v teréne
Za pomoc ďakujeme správam NP Slovenský Kras, CHKO Latorica, CHKO Cerova vrchovina, CHKO Ponitrie, CHKO Biele Karpaty, CHKO Malé Karpaty, CHKO Dunajské luhy.
ČSOPK ONYX:
Mgr. Roman Barták – koordinátor pre lokality na Morave
roman.bartak(at)email.cz
Petra Fügnerová – asistentka
Za pomoc pri obnove Moravských lokalít ďakujeme AOPK – CHKO Pálava a Jihomoravskému kraji.
S obnovou konkrétnych lokalít nám pomáhajú miestny hospodári. Za obnovu a starostlivosť o lokality vďačíme:
ÚEV Veľký Kopec: Arnold Dócs s rodinou
ÚEV Tarbucka: Juraj Kulčár a jeho syn Dani
ÚEV Horný vrch – Jasovská planina: Urbariát Háj a Agrodružstvo Turňa
ÚEV Horný vrch – Zemné hradisko: Urbariát Dvorníky a Agrodružstvo Turňa
ÚEV Horný vrch – Zádielská planina, časť Hačavské lúky: Július Hodermarský, Agro Hačava, s.r.o.
ÚEV Silická planina: Družstvo Silická planina
ÚEV Plešivská planina: Agrospol Honce, s.r.o.; SHR Vojtech Szendi; SHR Gabriel Szendi
ÚEV Sedliská: Roman Halás s rodinou