Adaptujeme sa na zmenu klímy
Hlavným cieľom projektu „DELIVER: DEveloping resilient, low-carbon and more LIVablE urban Residential area – Sídliská ako živé miesta odolné voči zmene klímy“ je zvyšovať odolnosť sídlisk na dopady klimatickej zmeny a to za pomoci realizácie vyváženého spektra adaptačných a mitigačných opatrení. Týmto sa zároveň aj docieli zníženie tzv. „uhlíkovej stopy“, zlepšenie kvality života obyvateľov, zvýšená ochrana zdravia ako aj zníženie finančných nákladov na správu a údržbu majetku obyvateľov aj mestskej časti, ako aj podporu biodiverzity.
Viac informácií nájdete na stránke koordinátora projektu Mestskej časti Bratislava-Karlova Ves a na oficiálnej projektovej stránke http://odolnesidliska.sk.
Správa o činnosti BROZ za rok 2023
Aj tento rok sa nám úspešne podarilo skompletizovať Správu o činnosti BROZ za rok 2023. Našou ambíciou pre jej vytvorenie je súhrnne informovať našich priaznivcov, podporovateľov, ale aj širokú verejnosť o našich celoročných aktivitách za rok 2023. Dalo nám to aj tento rok vcelku zabrať, keďže toho, ako v správe uvidíte, robíme počas roka naozaj dosť.
Návod na výrobu extenzívnej vegetačnej strechy
Vegetačné strechy sú efektívnym riešením v mestskom prostredí. Plnia viacero významných funkcií. Prispievajú, ako všetka urbánna vegetácia, k zmierňovaniu zmeny klímy (pohlcovaním uhlíka z atmosféry). Vďaka zvýšenej izolácii nie je pre zabezpečenie tepelného komfortu v budove potrebné aktívne strojové chladenie (napr. síce veľmi rozšírenými, ale z pohľadu mitigácie nevýhodnými klimatizačnými zariadeniami), čím sa znižuje spotreba…
Úspešne končíme inovatívny projekt zameraný na prípravu sídlisk na klimatickú zmenu
Vo štvrtok sme v spolupráci s našimi projektovými partnermi MČ Karlova Ves, Inštitútom pre klímu a rozvoj, Inštitútom pre pasívne domy a CI2 z projektu Odolné sídliská #LIFE_Deliver zrealizovali finálnu konferenciu tohto ambiciózneho klimatického projektu. Bol celý o príprave Karlovej Vsi na dopady klimatickej zmeny a zavádzaní pilotných opatrení, či už architektonických alebo krajinno-architektonických.
DELIVER: vtáčia búdka má nájomníka a čoskoro pribudnú ďalší
Projekt je zameraný na zvyšovanie odolnosti pri zmene klímy a podporu biodiverzity. Spolupracujeme na ňom s mestskou časťou Bratislava- Karlova Ves.
Jarné prebúdzanie v areáli ZŠ A. Dubčeka
Deti zo základnej školy A. Dubčeka spolu s učiteľmi a BROZkarmi sadili jedlé kríky a trvalky na jeseň minulého roku. Zdá sa že skoro všetky trvalky a kríky prežili zimu. Jarné kvety už začínajú ukazovať svoju krásu. A včielky samotárky, čmeliaky a pestrice sa tešia. Mladé stromy, zasadené v novembri 2019, opatrne vystierajú krehké lístky.
Deti navrhovali logo projektu LIFE DELIVER-Sídliská ako živé miesta odolné voči zmene klímy
Všetky deti vedia, čo je dobré a čo nie pre prírodu a nás….. A čo vy dospelí? Zabúdate? Prezrite si krásne a úprimné diela, ktoré vytvorili žiaci ZŠ A. Dubčeka pre náš projekt DELIVER: Sídliská ako živé miesta odolné voči zmene klímy. Na aké problémy alebo na aké prírodné krásy, ktoré nás obklopujú v nich upozornili? Odpovede nájdete vo fotogalérii:
Prečo je potrebné kŕmiť vtáky na sídliskách?
Vďaka zimnému prikrmovaniu vtákov na sídliskách sa môžeme tešiť z ich spoločnosti po celý rok. Na jar, v lete a na jeseň si vedia nájsť potravu aj bez nás. Chytajú hlavne hmyz, červíky, chrobáky, húsenice, ktorých počet tak držia „na uzde“.
Výsadba v športovom a rekreačnom areáli ZŠ A. Dubčeka za účelom podpory biodiverzity a zmiernenia dopadov zmeny klímy
Športový a rekreačný areál po realizácii jednotlivých športovísk v roku 1992 -3 zostal nedotknutý. Na voľných plochách bola zasiata tráva a tam kde sa veľmi nekosilo tam sa uchytili náletové dreviny – topoľ biely a čierny, čerešňa mahalebka alebo vtáčia, jaseň štíhly, ale aj dva duby. Zo semien čo priniesli vtáky lebo vietor.
Ako správne umiestniť vtáčiu búdku pre spevavce
Niektoré spevavé vtáky hniezdia iba v dutinách. Dutiny vznikajú v starých stromoch, v skalách, alebo aj v starých domoch, povalách, humnách. Toto všetko na sídliskách chýba, hlavne teraz keď sú už skoro všetky paneláky zateplené. Stromy s dutinami už chýbajú nielen na sídliskách ale aj v lesoch. Keďže sa vtáky – dutinové hniezdiče nechcú naučiť stavať si hniezda, hrozí že vymiznú, lebo si nenájdu vhodné miesto na založenie ďalšieho potomstva.
Kompostovisko – potrebný kútik v záhrade alebo školskom areáli na uskladnenie zeleného odpadu.
Pri pletí kríkov a záhonov pre trvalky a pri kosení lúk nám v areáli ZŠ A. Dubčeka vznikalo množstvo odpadu – burina, tráva, listy. Chceme byť čo najšetrnejší k prírode, preto sme odvoz takéhoto odpadu do spaľovne alebo na skládku odmietli. Našli sme schovaný kútik v areáli a v ňom sme urobili kompostovisko z drevených paliet.
Vylepšili sme dizajn zimného úkrytu pre ježka ?
Tento rok sme so siedmakmi zo ZŠ A. Dubčeka na Dlhých Dieloch urobili už štvrtý projektový úkryt pre ježka. Tento bol o niečo vylepšený oproti tým predchádzajúcim z minulého roka. Vylepšenie bolo v tom, že na spodok priestoru, ktorý vznikol spojením 4 paliet sme dali drevenú bedničku s otvormi
Športový areál na Dlhých dieloch je znova o kúsok krajší
V jeden krásny októbrový deň sme sadili spolu so žiakmi 5. A a 8.A zo Základnej školy A. Dubčeka na Dlhých Dieloch trvalky a ovocné kríky. Sadili sme v “záhradnom kútiku” v športovom a rekreačnom areáli pri škole.
Hmyzie hotely postupne úspešne obsadzované
Skontrolovali sme hmyzie hotely v areáli ZŠ A. Dubčeka. Včielky sú už ubytované a pripravené prečkať zimu. Všetci z ríše hmyzu sú zdá sa pripravení na chladnú jeseň a zimu. Na jar pre nich chystáme prekvapenie – veľa novovysadených kvitnúcich trvaliek, kríkov a stromov!
Stromy a kry v mestách väčšinou sadíme. Dá sa to aj inak? Áno, napr. podporou prirodzeného zmladenia stromov a krov, ktoré už v mestách rastú.
Sadenie stromov a krov je štandardná prax pri starostlivosti a rozvoji zelene v mestách. Výsadbu stromov je dôležité dobre naplánovať (miesto, čas a druhové zloženie), správne realizovať, zároveň v súčasnosti, pri horúcich letách a nedostatku zrážok ako na jar, tak aj v lete, na jeseň a v zime, je potrebné zabezpečiť aj ich polievanie.
Ako sme robili úkryt pre jašterice, slepúchy, a možno aj pavúky, chrobáky a iný hmyz
S podporou Bratislavského samosprávneho kraja sme sa s deťmi zo ZŠ A. Dubčeka pustili do vytvorenia úkrytu pre jašterice a možno aj pre slepúchy. Aj keď sa nenasťahujú časom tieto plazy, tak určite úkryt prichýli aspoň pavúky, chrobáčiky možno aj čmeliaky, ktoré sa v mestách a na sídliskách nemajú takmer vôbec kde skryť.
Plán realizácie opatrení na zvýšenie biodiverzity v športovom a rekreačnom areáli ZŠ A. Dubčeka.
Športový a rekreačný areál ZŠ A. Dubčeka je navštevovaný rôznymi skupinami – športovcami, ktorí si prídu zabehať a zahrať loptové hry, deťmi zo základnej školy počas hodín telocviku ale aj po vyučovaní, družinármi počas vychádzky, škôlkarmi, mamičkami na materskej s detičkami, dôchodcami
Ako sme premenili trávnik na lúku
Ako prebiehala celá premena sa dočítate aj s fotografickými ukážkami tu. Aktivity uskutočnené vďaka podpore BSK.
Exkurzia do prírodných záhrad v Rakúsku a Čechách
V máji 2019 sa uskutočnila dvojdňová exkurzia do verejných prírodných záhrad v rámci projektu LIFE17 CCA/SK/000126 – LIFE DELIVER Sídliská ako živé miesta odolné voči zmene klímy v spolupráci s projektom Interreg V-A SK-AT Kvitnúca krajina pre motýle na Slovensku a v Rakúsku. Exkurziu podporil aj BSK.
Druhý hmyzí hotel taktiež hotový
Hmyzí hotel číslo 2 postavený ?. Týči sa na svahu športového areálu na Dlhých dieloch. Postavili sme ho spolu s ďalšou šikovnou skupinou detí zo ZŠ A. Dubčeka. Okrem strihania a prípravy zväzkov z trstiny, vŕtania dierok do polienok a vkladania “stavebného” materiálu do hotela, sme chytali aj hmyz ? do entomologickej siete
Prvý hmyzí hotel s pomocou žiakov je hotový
10. mája 2019 sme zrekonštruovali hmyzí hotel na Dlhých dieloch zhotovený pred pár rokmi organizáciou Živica. Veríme, že okrem hmyzu sa potešilo aj asi 100 žiakov s pani učiteľkami zo Základnej školy A. Dubčeka, ktorí nám prišli pomôcť s touto užitočnou “stavbou” aj so starostlivosťou o jedlé kríčky – egreše a ríbezle v jej okolí.
Plánovali sme spolu so žiakmi ZŠ A. Dubčeka ako bude vyzerať ich športový areál
Vo februári sme spolu so žiakmi 3., 5. a 7. triedy ZŠ A. Dubčeka plánovali zelené opatrenia pre zvýšenie biodiverzity v športovom areáli. Medzi opatreniami boli – výsadba stromov, krov (s jedlými plodmi), kvitnúcich trvaliek, založenie kvitnúcich lúk, hmyzie hotely, včelie úle, úkryty pre ježkov, jašterice, slepúchy, jazierka pre žaby a pitítka pre vtáky, motýle,…
Pomáhame zvieratám prežiť zimu
V silnejších zimách nejedno zviera bojuje o prežitie. Je viac možností, ako im pomôcť v tomto kritickom období. Na sídlisku Dlhé Diely v Bratislave sme sa rozhodli v spolupráci so Základnou školou A. Dubčeka a materskou školou na Kolískovej ulici vybudovať zimoviská – tzv. ježkovníky pre ježkov hľadajúcich úkryt na zimu. Jednoducho sme spojili tri drevené palety, umiestnili ich pri betónovom…
Ako pripraviť zimovisko pre ježa?
Reportáž o stavbe zimného úkrytu pre ježka V utorok 23.10.2018 sme za pomoci 10 dobrovoľníkov z radov BROZ pripravili dva úkryty pre ježkov v areáli MŠ Kolískova na Dlhých Dieloch. (22.11.2018 pribudol ježkovník aj v areáli ZŠ A. Dubčeka) Materiál: – konáre – boli čiastočne dovezené z iného miesta a čiastočne boli pozbierané na mieste – veľa opadaného lístia –…
Špecifický cieľ 1: Zvýšenie vedomostnej bázy v oblasti vyhodnotenia klimatickej odolnosti a uhlíkovej stopy v prostredí sídlisk
Absencia jednoduchých nástrojov, ktorými by sa dala merať odolnosť na zmenu klímy na rozličných úrovniach ako aj zmeranie efektu navrhovaných adaptačných a mitigačných opatrení vedie k neistote v rozhodovacom procese či pri príprave projektov. Vytvorením jednoducho použiteľnej metódy/nástroja na posúdenie klimatickej odolnosti a uhlíkovej stopy bude nápomocný pri rozhodovaní o vhodných adaptačných a mitigačných opatreniach, ktoré je vhodné na zmiernenie dopadov zmeny klímy na sídliskách realizovať.
Špecifický cieľ 2: Ukázať a propagovať integrovaný prístup k použitiu jednotlivých adaptačných a mitigačných opatrení v MČ Bratislava-Karlova Ves (prístup podporujúci synergie a redukujúci antagonizmy) s dôrazom na podporu prírode blízkych riešení a biodiverzity.
Vo všeobecnosti na samosprávach chýbajú adaptačné a mitigačné plány zamerané na posilnenie klimatickej odolnosti sídliskových štvrtí, ktoré by zároveň obsahovali konkrétne opatrenia, ako aj časový rámec ich realizácie. Chýba tiež konkrétny príklad realizovaných adaptačných a mitigačných opatrení na verejných a obytných budovách, ako aj verejných priestranstvách. Takáto situácia si vyžaduje riešenia, ktoré budú svojim charakterom inovatívne a demonštračné, slúžiace ako príklad pre iné podobné sídliská.
Špecifický cieľ 3: Zvýšiť zapojenie verejnosti do procesu boja proti klimatickej zmene s cieľom posilniť ich klimatickú odolnosť/bezpečnosť a zároveň podporiť biodiverzitu.
Zapojenie obyvateľov a komunít do posilňovania klimatickej odolnosti sídlisk je nevyhnutné. Zvýši sa tým tiež klimatická bezpečnosť samotných obyvateľov a podporí biodiverzita.
Špecifický cieľ 4: Navrhnúť zmeny a zlepšenia národnej legislatívy, ktorá sa týka klimatickej zmeny
Tieto návrhy by mali umožniť na národnej a lokálnej úrovni zmeny smerujúce k posilneniu klimatickej odolnosti uplatňovaním adaptačných a mitigačných opatrení pri výstavbe a obnove budov a ich okolia.
Špecifický cieľ 5: Zvýšiť povedomie a sprístupniť výsledky projektu DELIVER pre ostatné mestá v členských štátoch EU s podobnými problémami
1) Realizácia pilotných hĺbkových rekonštrukcií vybratých verejných budov v správe MČ Bratislava-Karlova Ves (ZŠ A. Dubčeka a MŠ Kolískova) s cieľom zníženia energetickej náročnosti.
2) Realizácia praktických opatrení na verejných priestranstvách a budovách na zmierňovanie a prispôsobovanie sa negatívnym dopadom zmeny klímy, so zameraním na ochranu biodiverzity (výsadba stromov, krov, klimatické jazierka, zelené steny, budovanie úkrytov pre drobné živočíchy, ochrana dážďovníkov, ukážkové úle,…).
3) Vytvorenie nástroja na meranie účinnosti jednotlivých opatrení.
4) Príprava katalógu opatrení, ktoré je možné realizovať na budovách a priestranstvách.
5) Vytvorenie Stratégie adaptácie na zmenu klímy v Karlovej Vsi.
6) Návrhy demonštračných opatrení na rezidenčných budovách.
7) Vybudovanie Komunitného vzdelávacieho centra pre klímu a biodiverzitu.
Projektový tím MČ Bratislava-Karlova Ves:
Zuzana Hudeková, odborná garantka a komunikačná manažérka
tel.: 02/707 11 143, 0940 634 142, zuzana.hudekova(at)karlovaves.sk
Petra Vančová, projektová koordinátorka
tel.: 02/707 11 133, 0940 634 117, petra.vancova(at)karlovaves.sk
tel.: 02/707 11 134, eva.surovkova(at)karlovaves.sk
Lenka Nemcová, finančná manažérka
tel.: 02/707 11 143, 0940 634 108, lenka.nemcova(at)karlovaves.sk
Zuzana Kosková, finančná a projektová asistentka, tel.: 02/707 11 216, zuzana.koskova(at)karlovaves.sk
Kontakty na projektových partnerov:
- BROZ – Bratislavské regionálne ochranárske združenie: Silvia Hálková, halkova(at)broz.sk
- Ci2, o.p.s.: Jozef Novák, josef.novak(at)ci2.co.cz, Viktor Třebický, viktor.trebicky(at)ci2.co.cz
- iEPD – Inštitút pre pasívne domy: Ľubica Šimkovicová, simkovicova(at)iepd.sk
- KRI – Karpatský rozvojový inštitút: Andrej Steiner, steiner(at)kri.sk, Alena Kozlayová, kozlayova(at)kri.sk