PROJEKT: DELIVER: Sídliská ako živé miesta odolné voči zmene klímy
Reportáž o stavbe zimného úkrytu pre ježka   V utorok 23.10.2018 sme za pomoci 10 dobrovoľníkov z radov BROZ pripravili dva úkryty pre ježkov v areáli MŠ Kolískova na Dlhých Dieloch. (22.11.2018 pribudol ježkovník aj v areáli ZŠ A. Dubčeka) Materiál: – konáre – boli čiastočne dovezené z iného miesta a čiastočne boli pozbierané na mieste – veľa opadaného lístia – toho bolo v areáli MŠ dosť zo stromov – 6 paliet (3 palety na každý úkryt) nám venovala spoločnosť IKEA Components s.r.o. Náradie: hrable na hrabanie lístia, jeden fúrik, kladivá, rýle, záhradnícke nožnice, drôty, klince, skrutky, vrecia na lístie, motúz Potrebný čas:  asi 2,5 hodiny na dva úkryty pri počte cca 10 dobrovoľníkov.  (do tohto času nie je zarátaný čas na zabezpečenie paliet a iného potrebného materiálu).   Tento jež zo záchrannej stanice bude možno v úkryte bývať, ak sa mu podarí do zimy dosiahnuť potrebnú hmotnosť. Začali sme o 14:00:
  1. Najprv sme sprístupnili areál škôlky okoloidúcim ježkom tým, že sme vytvorili násyp z hliny do úrovne betónového plota, aby mohli voľne migrovať z a do areálu.
  2. Potom sme vybrali miesto pri plote areálu – ktoré je chránené aspoň z jednej strany plotom a je relatívne vzdialené od najnavštevovanejšej časti areálu, aby mal ježko kľud.
  3. Uložili sme potrebný materiál na jedno miesto – palety, konáre, náradie a pod.
  4. 3 palety sme doniesli na miesto a primerali ku plotu a terénu.
  5. Terén bol nerovný, preto bolo potrebné trošku ho vyrovnať rýľmi.
  6. Zatiaľ ostatní dobrovoľníci pripravovali asi 1m dlhé konáre a hrabali lístie.
  7. Po vyrovnaní terénu sme umiestnili palety na pripravené miesto a upevnili sme ich o seba a o plot drôtom. Palety slúžia na udržanie tvaru kopy, je možné zvoliť aj menej estetickú verziu – bez paliet. Vtedy to bude vyzerať ako kopa konárov a hliny.
  8. Samozrejme sme pod paletami urobili aj vchod pre ježka.
  9. Do takto pripravenej ohrádky sme sypali lístie – veľa lístia – aspoň do výšky 1 m a viac. Na dva „ježkovníky“ sme použili skoro všetko spadnuté lístie z areálu MŠ.
  10. Medzi lístie sme nasypali aj hrabanku – zmes lístia z minulého roku a hliny. V hrabanke už sa zabývali dážďovky a pavúky, takže zimovisko pre ježkov bude aj ich zimoviskom a možno budú aj potravou pre ježka na jar.
  11. Lístie sme dva-krát vystriedali tenkou vrstvou konárov – do 10 cm a utlačili.
  12. Listy sme natlačili aj do stien paliet a na konáre sme navrstvili čo najviac listov a listy sme navrstvili aj po bokoch“ ježkovníka“.
  13. Nakoniec sme poukladali na vrch konáre a ako bonus sme pripli informáciu pre okoloidúcich ľudí, o tom, že je to zimný domček pre ježkov. Stavbu sme dokončili asi o 16:30.
  14. Dňa 22.11.2018 sme pridali na domček aj striešku, aby do domčeka nepršalo, ale pri takomto objeme hmoty, ktorý sme dali do priestoru domčeka to nie je nevyhnutne potrebné.
  15. Po prednáške o ježkovi a ukážke živého ježa, ktorý mal u detí veľký úspech, sa stal „výkŕmený jež“ (musí mať najmenej 700 g, aby prežil zimu) zo záchrannej stanice v Malackách novým obyvateľom „ježovníka“.
   

Tak Ježko: „ Želáme ti sladké sny“! a veríme, že sme Vás inšpirovali a urobíte takéto zimovisko pre ježka tiež.