Záverečná konferencia projektu LIFE Dunajské luhy
6. februára 2024 sa v kongresovom centre na Divokej Vode konala záverečná konferencia projektu LIFE Dunajské luhy pod názvom Obnovujeme srdce dunajských luhov. Dopoludňajší program sa niesol v duchu prezentácie najväčších úspechov projektu. 56 účastníkov z radov projektových partnerov, miestnych farmárov, rybárov, lesníkov, vodákov, užívateľov a vlastníkov pozemkov, vedeckých pracovníkov či zástupcov médií privítal predseda združenia Tomáš Kušík.
Úvodom boli predstavené základné informácie o projekte a jeho cieľoch. Následne Katarína Mravcová z Výskumného ústavu vodného hospodárstva uviedla hostí do problematiky ramennej sústavy Dunaja a simulovaných záplav. Na tieto témy nadviazala Miroslava Rakovská s prezentáciou najvýznamnejších obnovných opatrení vybraných ramien vnútrozemskej delty. O vplyve vodného režimu na rozmnožovanie obojživelníkov referoval Peter Mikulíček, ktorý každoročne v rámci projektu realizuje monitoring žiab a obojživelníkov na strategických projektových lokalitách. O kosení, extenzívnej pastve ako aj orezávaní hlavových vŕb rozprával Andrej Devečka, manažér projektu, nakoľko toto sú relevantné témy projektu v rámci aktivít zameraných na obnovu nížinných lúk a nelesných biotopov. Entomológ Marek Semelbauer následne demonštroval pozitívny vplyv týchto opatrení na lúčne biotopy prezentáciou výsledkov monitoringu opeľovačov a iných skupín hmyzu v Dunajských luhoch. O tom, čo v sebe ukrývajú hlavové vŕby a aký význam z hľadiska biodiverzity majú oboznámil publikom Tomáš Olšovský, riaditeľ správy CHKO Záhorie. No a napokon hosťom porozprával Andrej Devečka o aktivitách projektu zameraných na obnovu pôvodného drevinového zloženia a zvyšovanie biodiverzity lesných porastov, teda o pestovaní sadbového materiálu, výsadbách nových porastov, povýsadbovej starostlivosti a odstraňovaní inváznych drevín v lužných lesoch.
Po spoločnom obede sa účastníci konferencie odviezli na vlečke traktora na miesto terénnej exkurzie, k dolnému Vojčianskemu ramenu, kde mohli vidieť výsledok niekoľkomesačnej práce v teréne – obnovené časti ramena, ktoré sa vďaka rozsiahlym výkopovým prácam a osadeniu kapacitných rámových priepustov podarilo sprietočniť na dĺžke 3,7 km. Rameno bolo slávnostne odkopané a voda do jeho obnovených úsekov konečne po desaťročiach sucha natiekla. Akcia v teréne bola sprevádzaná tlačovou konferenciou za prítomnosti množstva žurnalistov.