Členovia riadiaceho výboru projektu sa streli po roku opäť
V stredu 29. novembra sa uskutočnilo stretnutie členov riadiaceho výboru projektu. Spoločne sme sa boli pozrieť na úspešnú realizáciu projektových aktivít v Čiližských močiaroch.
V stredu 29. novembra sa uskutočnilo stretnutie členov riadiaceho výboru projektu. Spoločne sme sa boli pozrieť na úspešnú realizáciu projektových aktivít v Čiližských močiaroch.
S podporou Nadácie Telekom pri Nadácii Pontis sme na základe workshopu so stakeholdermi a odborníkmi vytvorili na lokalite vodozádržné opatrenie.
Na Drieňovom sme tento víkend opäť obnovovali pastvu. V spolupráci s miestnym farmárom, pracovníkmi Správy CHKO Cerová vrchovina a dobrovoľníkmi sme neďaleko obce Petrovce čistili nepriechodný pasienok od náletových drevín a agátov.
Nadácia VÚB podporila pri príležitosti oslavy svojho 20-teho výročia niekoľko organizácií. Sme jednou z nich. Nadácia VÚB dnes oslavuje 20 rokov a pri tejto príležitosti podporili niekoľko organizácií a aktivity, ktoré realizujú. Za ochranu prírody si vybrali aj nás, za čo sme veľmi vďační a venovali nám 20 000 eur, ktoré investujeme do spolufinancovania obnovy…
Minulý štvrtok sme na Veľkolélskom ostrove organizovali mierne mrazivý workshop o význame orezávania hlavových vŕb, ale aj iných drevín, ktoré sa režú na hlavu (topoly, bresty, moruše). Aj o tom ako je ideálne plochy v okolí hlavových stromov udržiavať, aby sme výrazne pomohli biodiverzite v kmeňoch, aj v ich okolí.
V priebehu posledných dvoch storočí ľudia postupne menili ramennú sústavu Dunaja budovaním ochranných protipovodňových hrádzí, reguláciou koryta Dunaja pre podmienky plavby, a neskôr aj využívaním rieky pre energetické účely v spojení s výstavbou umelého plavebného kanála (vodné dielo Gabčíkovo).
V auguste tohto roka sme s radosťou oznamovali vypustenie stáda 20 kráv na Apálsky ostrov. Po niekoľkých rokoch príprav, rokovaní s farmármi, vybavovaní povolení, stavaní oplôtkov a zabezpečovania celkovej infraštruktúry sa nám sem podarilo prinavrátiť pastvu, ktorá tu kedysi bola bežnou.
Tí ktorí poznali Dunaj a jeho ramennú sústavu pred výstavbou Vodného diala Gabčíkovo, vedeli čo sú a kde sa nachádzajú takzvané dunajské brány. Samozrejme to neboli skutočné brány, ale len výstižný názov pre prepojenie hlavného toku Dunaja a jeho ramenných systémov.
Na jeseň sa začali práce na prehrádzke D2a. Vybudovaním priepustu sa zabezpečí prietok vody v súčasne suchej vetve, prepojením Bodíckeho ramena so Šulianskym.
Veľmi nás teší, že po dlhej dobe vybavovania súhlasov, stavebného povolenia, obstarávania dodávateľa už v súlade s technickou dokumentáciou prebiehajú práce zamerané na obnovu prietočnosti prehrázky E3 línie E ramennej sústavy Dunaja.