V ramennej sústave Dunaja v súčasnosti prebiehajú v rámci projektu LIFE14 NAT/SK/001306 Obnova a manažment dunajských lužných biotopov aktivity na zlepšenie riečnej dynamiky, vodného režimu a celkového ekologického stavu územia. V spolupráci Výskumného ústavu vodného hospodárstva a projektových partnerov postupne prebieha realizácia revitalizačných opatrení, ako je obnova zanesených riečnych ramien a mokradí, prebudovanie existujúcich prehrádzok (bariér) na ramenách, ktoré majú za cieľ oživiť prúdiace úseky a priviesť vodu tam, kde sa časom stratila. Jedným z riešení problémov ramennej sústavy je aj opätovné zavedenie tzv. simulovaných záplav v tomto človekom významne regulovanom území, ktoré sa na základe iniciatívy projektu a jeho tímu konajú každoročne od r. 2016. Hoci sa v území vykonáva dlhodobý monitoring výšky hladín povrchových a podzemných vôd, zber údajov a údržba niekoľkokrát do roka vyžadovali množstvo terénnej práce. V súvislosti s prípravou a konaním simulovaných záplav sa tiež ukázala potreba operatívneho prístupu k aktuálnym údajom o výške hladiny a informácii o bezpečnosti prejazdu brodov v území, ktoré je pomerne intenzívne využívané rôznymi stranami (vodohospodári, lesníci, ochrana prírody, poľovníci, rybári, vlastníci pozemkov) i bežnou verejnosťou.
Vďaka spolupráci VÚVH a spoločnosti GOSPACE Tech s.r.o. bolo nasadených 12 kusov zariadení MERATCH, ktoré sú umiestnené na jednotlivých prehrádzkach v rámci ramennej sústavy Dunaja a monitorujú stav vodnej hladiny s presnosťou na 1 milimeter. Dáta sa odosielajú pomocou modernej bezdrôtovej NB-IoT siete na centrálny server každú hodinu, kde prebieha následné spracovanie. Zariadenia sú napájané z batérie a ich životnosť je projektovaná na viac ako 5 rokov.
Spoločnosť GOSPACE má za cieľ pomôcť automatizovať a digitalizovať merania v hydrológii. Umožní to, aby boli údaje dostupné kedykoľvek online, aj z ťažko dostupných miest. To je aj dôvod, prečo spoločnosť nasadzuje zariadenia MERATCH – Measure & Watch Online s národnými orgánmi so zameraním na projekty merania povrchových či podzemných vôd vo vzdialených lokalitách. Využitie tejto inovatívnej technológie umožňuje šetriť čas, peniaze a životné prostredie. Spoločnosť je pripravená nasadiť túto inovatívnu technológiu kdekoľvek na svete
Na webovej stránke Meratch sa návštevníci daných lokalít dozvedia aké sú výšky hladín v jednotlivých prehrádzkach a či je bezpečný prejazd cez brody autom, ktoré môžu byť v prípade plánovanej každoročnej jarnej a letnej záplavy alebo prírodnej povodne zaplavené. Odborná i laická verejnosť bude mať prístup tiež ku grafom priebehu hladín, čo prinesie zlepšenie informovanosti a dostupnosť údajov všetkým zainteresovaným stranám.
Pracovníci VÚVH majú okrem verejných dát k dispozícii aj možnosť zaslania výstrahy v prípade prekročenia hraničnej hladiny. Nastavenie požadovaných výšok hladín na jednotlivých prehrádzkach pri simulovaných záplavách pomáha vodohospodárom určiť i aplikácia, vyvinutá na základe výpočtov matematického modelovania v danom území. Spolupráca vodohospodárov s vývojármi inovatívnych technológií teda prispeje k lepšiemu manažmentu vzácneho prírodného územia, tzv. vnútrozemskej delty Dunaja, v ktorom sa stretávajú záujmy ochrany prírody s ďalšími ekosystémovými službami, ktoré územie poskytuje.
Detailný monitoring za pomoci automatizovaného prenosu dát je efektívnejší a šetrnejší k prírode ako doteraz zaužívané postupy a je realizovateľný i v ťažšie dostupných lokalitách bez mobilného signálu vďaka IoT sieťam novej generácie.
Zdroj info: Výskumný ústav vodného hospodárstva