PROJEKT: Ochrana sysľa pasienkového
LIFE Syseľ

Sysle, ktoré boli súčasťou prvej časti odchytov v dňoch 18.-25.3.2022, sú už vo svojich nových domovoch a očividne sa im darí. Na záberoch z fotopasce vidieť prvé rande syslieho samca zo Slovenského krasu (na fotke je to jedinec vpravo s vyholenou značkou na chrbte) s miestnou samicou v UEV Horešské lúky.

Počas akcie sa odchytilo a presunulo celkovo 138 sysľov (34 samíc a 104 samcov) z 3 najväčších populácií na Slovensku, a to z bratislavského letiska, Muránskej Planiny a Slovenského krasu. Tie sa následne presunuli na 15 iných lokalít. Najslabšia posilnená lokalita mala minulý rok len 5 jedincov. Odchytené sysle sme označili tak, že sme im na malej ploche na chrbte skrátili chlpy. Pár týždňov ich teda budeme vedieť viditeľne rozlíšiť od domácich sysľov a sledovať, ako sa im darí.

Úspešnosť takýchto presunov  sme už mali možnosť vidieť na lokalite Silica Nilaše. V rokoch 2019-2021 tam žili iba 3 samice. V roku 2021 sme sem vypustili 5 nových jedincov (3 samice a 2 samcov) a túto jar tam už pobehuje minimálne 20 jedincov! Veríme, že tohtoročné presuny budú rovnako úspešne, čo nám dokazuje aj syslí párik z fotopasce.

Odchyt a prenosy organizovalo BROZ, za spolupráce Štátnej ochrany prírody – Správ NP Slovenský kras, CHKO Cerová vrchovina, CHKO Latorica, CHKO Malé Karpaty, CHKO Dunajské luhy a CHKO Ponitrie, Fakulty prírodných vied UK, ZOO Bojnice a Alka Wildlife. Okrem nich sa zapojilo viac ako 30 dobrovoľníkov.

Sysle
Zdieľať obsah na: