PROJEKT: WILDisland – Dunajské ostrovy divočiny
rameno Dunaja

WILD Island je projekt zameraný na revitalizáciu ostrovov pozdĺž celého Dunaja, čím sa tento projekt stáva skutočne ambicióznym a výnimočným.

Dunaj je najdlhšou riekou v Európskej únii a drží si svetové prvenstvo v najvyššom počte krajín, cez ktoré preteká. Z týchto krajín, ktorých je desať, sa do projektu WILD Island zapojilo deväť. Pre úspešnosť tak veľkého a medzinárodného projektu, je nevyhnutné, aby si jednotliví partneri vymieňali svoje skúsenosti, znalosti a vzájomne si rozširovali obzory. Z tohto dôvodu sme v jeseni absolvovali odbornú prehliadku v rakúskom národnom parku Donau- Auen.

Stretli sme sa tu som samotným koordinátorom projektu, ktorý nás previedol niekoľkými lokalitami. Plavili sme sa po Dunaji a videli konkrétne výsledky už skončených projektov. Videli sme štrkovú pláž, ktorá vznikla vďaka odstráneniu brehového opevnenia. Preplavili sme sa medzi brehom a upravenými výhonmi. A v neposlednom rade sme sa dozvedeli viac o konkrétnych postupoch revitálizácie krajiny. 

Dozvedeli sme sa veľa nového a tešíme sa, ako tieto poznatky aplikujeme pri obnove bočných ramien a ostrovov na slovenskom Dunaji.  

Zdieľať obsah na: