PROJEKT: Ochrana sysľa pasienkového
LIFE syseľ

Tučný syslík, zdravý syslík, platí to najmä v tomto období pred zimným spánkom. Sysle môžu dosiahnuť hmotnosť až viac ako 500 g. Na jar vážia okolo 200 g. Ak vidíte v tomto období chudého syslíka, vidíte ho pravdepodobne posledný raz. Ten zimu neprežije. Čím sú ťažšie, tým sa snažia menej behať – za jedno, aby zbytočne neplytvali energiou, ale aj čím sú ťažší, tým sú pomalší. Preto ak sa nechcú stať korisťou pre predátorov, musia uvažovať.
Pre sysle v súčasnosti nie je také ľahké zohnať potravu. Ale ešte stále existujú miesta, kde sa mozaikovito hospodári, sú tam ovocné stromy a sysle majú potravy kopec. Jedna taká lokalita je v Hrhove – pasienok smerom na Košice. Sysle tam s obľubujú jedia bodliaky – teda ich semená. A pred ich dierami to majú ako v perinke. Aj na Bielych vodách v Muráni od ohradníka vyššie môžete vidieť aj tento bodliak aj zvyšky pri syslích dierach.
Bodliaky súvisia aj s pastvou, pretože zvieratám nechutia a nechávajú ich nedotknuté.
Takže pastva a rôznorodosť hospodárenia v krajine je to čo sysľom pomôže do budúcna nabrať pred zimou na váhe a prežiť. A to je presne to, čo pre nich v krajine obnovujeme v rámci projektu.

Zdieľať obsah na: