PROJEKT: Ochrana sysľa pasienkového
Sysle sú zvieratá, ktoré žijú vo veľkých skupinách. V ideálnych podmienkach sa rozrastú na niekoľko tisíc členov a postupne osídľujú okolitú krajinu, pokiaľ je na to vhodná a je na nej nízka vegetácia – pasienky, prípadne kosené trávniky alebo lúky.
Sysle často osídľujú nové kolónie tak, že odbehnú aj 6-8 km od svojej domovskej lúky a hľadajú vhodné možnosti. Často prvé kusy obsadzujú nory hryzcov, ktoré sú podobne veľké a zmestia sa do nich. Následne podľa pachu a zvukových prejavov ich nájdu ďalšie, ktoré spolu s nimi lokalitu kolonizujú. Ak sa tak neudeje, zopár pionierov bude pravdepodobne vylovených dravcami, pretože keď ich je málo, nevedia sa dobre brániť.
Sysle sa totiž v prípade ohrozenia dorozumievajú pískaním. Ak jeden zočí nebezpečenstvo, zapíska a dá vedieť ostatným, že sa niečo deje. Zaujímavosťou je, že ich pískanie nie je len chudobné písknutie, ale dokážu si spôsobom, akým zapískajú odkomunikovať viacero informácií – keď sa napríklad blíži líška a syseľ zapíska, ostatné sysle sa pozrú na zem, ak sa blíži napríklad krkavec alebo vtáčí dravec, sysle sa pozrú po zapísknutí na oblohu.
Syseľ je veľmi zaujímavé zviera o ktorom sa v rámci projektu učíme každý deň niečo nové a pomáha nám ho to lepšie chrániť a nastavovať preňho opatrenia. O bohatšie kolónie, záchranu tohto druhu, návrat pastvy a biodiverzity do krajiny sa snažíme v rámci projektu.