PROJEKT: Ochrana sysľa pasienkového
Nie je žiadna novinka, že na bratislavskom letisku žije najväčšia populácia sysľov na Slovensku. No a tieto syslíky sa odtiaľ prirodzene rozbiehajú aj do voľnej krajiny a kosené trávnaté lúky medzi technickými budovami im poskytujú dobrý životný priestor. Niekoľko takýchto syslích lúk je už neďaleko Decathlonu, Sconta a technických budov, ktoré sa okolo letiska nachádzajú. No a na jednej ploche, na ktorej žije odhadom 700-900 sysľov sa má práve teraz v zime realizovať výstavba.
V tom čase spia všetky sysle zimným spánkom a ak by tam nabehli ťažké stroje a začali s výkopovými prácami, asi si viete predstaviť ako by to dopadlo.
Developer však musel dať stavbu posúdiť cez EIA a v rámci nej bol vypracovaný aj posudok na výskyt chránených živočíchov – konkrétne sysľov. Po tom s ním nasledovala nie úplne hladká komunikácia, ale na jej konci bola dohoda a povinnosť syslie odchyty a translokácie realizovať a čiastočne hradiť.
No a čiastočne ich hradíme my v rámci projektu ochrany sysľa pasienkového LIFE Syseľ, v rámci ktorého ich aj kompletne realizujeme. Odchytené sysle presúvame na 9 lokalít na západnom Slovensku, kde žijú malé syslie kolónie, ktoré treba doplniť, alebo už sysle nežijú vôbec a zakladáme na nich nové sysľoviská. Je to logisticky dosť náročná operácia, keďže odchytené syslíky nemôžeme dlho držať v prenosných nádobách a musia čo najrýchlejšie na nové lokality. Ale na akciu dohliada naozaj početný tím, ktorému velí najväčší odborník na sysle na Slovensku a náš kolega na sysľom projekte – Ervín Hapl. Spolupracuje s projektovými partnermi z organizácií Alka Wildlife, ZOO BOJNICE, Prírodovedecká fakulta UK.
Chytači chystajú jabĺčka, nastavujú pasce, prikrmujú sysle slnečnicou, pozorujú pasce ďalekohľadmi, odnášajú sysle, pripravujú nové plochy a syslíky prevážajú.
Doposiaľ sa nám takto podarilo odchytiť už asi 300 sysľov a všetci sú odhodlaní vytrvať do posledného sysľa. Tak snáď ten už skočí do pasce dobrovoľne, keď pochopí, že je to pre jeho dobro a nenechá na seba dlho čakať.
Ďakujeme všetkým, ktorí sa na akcii podieľajú, chce to naozaj odhodlanie a zápal, robiť tam v týchto 30 stupňových horúčavách.
Zdieľať obsah na: