PROJEKT: Game on! V hre je naša budúcnosť, zastavme zmenu klímy!
Po nás potopa

Dokumentárny film o zmene klímy na Slovensku Po nás potopa bude mať premiéru 21.4. o 21:35 na RTVS.

Klimatická kríza je už realitou aj na Slovensku. Na televízne obrazovky prichádza nový dokumentárny film, ktorý hovorí o dopadoch zmeny klímy na každodenný život obyvateľov a obyvateliek Slovenska, na našu prírodu a krajinu.

Dokumentárny film režisérky Doroty Vlnovej – Po nás potopa, sme ako BROZ vyrobili v rámci nášho projektu Climate game on Slovakia spolu s Hitchhiker cinema a RTVS.

Pre príbehy klimatickej krízy nemusíme chodiť do ďalekej Antarktídy, stačí navštíviť Demänovskú ľadovú jaskyňu, alebo slovenských poľnohospodárov. Dlhotrvajúce suchá, prívalové dažde a extrémne horúčavy už dnes ohrozujú naše zdravie a spôsob života.

Mnoho ľudí, vrátane našich politických zástupcov, je stále presvedčených, že zmena klímy sa nás na Slovensku netýka a preto sa jej nemusíme venovať. Chceli sme ukázať, že opak je pravdou. Klimatická kríza je už realitou ako pre nás ľudí, tak aj pre okolitú prírodu. Pri našej práci v teréne to vnímame dennodenne a mali sme potrebu upozorniť na naliehavosť tohto problému,“ hovorí naša kolegyňa Adriana Brossmannová.

 

Báť sa treba, povedal by som to aj ministrovi.

„Týka sa zmena klímy aj Slovenska?“ pýta sa dievča internetovej aplikácie v úvode nového filmu Po nás potopa. Film sa usiluje odpovedať cez príbehy konkrétnych miest a ľudí zo Slovenska, ktorí priamo zažívajú následky klimatickej krízy. Tie prežíva aj poľnohospodár Jozef Oráč, ktorý každý rok bojuje so suchom. Jeho príbeh reprezentuje stovky farmárov po celom Slovensku. „S natáčaním som súhlasil i napriek tomu, že sám seba by som si vo filme pozrieť nechcel, hanbil by som sa. Avšak vidím pohnutie počasia a zmeny v správaní prírody. Báť sa treba, lebo tie zmeny sú očividné. A ak by prišiel aj minister či niekto z Európskeho parlamentu, rovnako by som to povedal aj im,“ hovorí Jozef Oráč.

Pokiaľ sa k tomuto problému nepostavíme čelom a nebudeme k sebe úprimní, čaká nás nepríjemná budúcnosť. Túto krízu zároveň dokážeme vyriešiť len spoločne. Film preto vyzýva divákov, aby pomohli zastaviť zmenu klímy. „Filmov, ktoré sa zaoberajú zmenou klímy, budúcnosťou prežitia a adaptácie ľudstva, by aj u nás malo vznikať viac. Pocitovo sme síce touto témou už zavalení, no reakcia spoločnosti je stále príliš umiernená. V našej vláde bohužiaľ nemáme osvietených politikov a političky, ktorí by sa klimatickej kríze venovali aj bez naliehavej požiadavky verejnosti. Túto nečinnosť bude musieť podľa môjho názoru zmeniť výraznejší tlak zdola – aj to, verím, film komunikuje.“ povedala režisérka filmu Dorota Vlnová. Na webstránke filmu po nás potopa www.ponaspotopa.sk nájdete možnosti, ako priložiť ruku do boja proti zmene klímy.

 

Zdieľať obsah na: