PROJEKT: Obnova a manažment dunajských lužných biotopov

Môžeme s radosťou konštatovať, že hlavný cieľ projektu – obnoviť kľúčové prirodzené biotopy dunajských luhov a zaviesť rozumný trvalo udržateľný manažment – ​​bol dosiahnutý. Podarilo sa to obnovou lesných, trávnatých, mokradných a riečnych biotopov v rámci projektových lokalít, pričom väčšina očakávaných výsledkov bola prekročená. Dlhodobé prínosy sú zaručené vďaka dohodnutým zlepšeniam manipulačného poriadku simulovaných povodní vo vnútrozemskej delte Dunaja na Slovensku, pôde získanej na ochranu prírody a realizácii niekoľkých kľúčových veľkých ochranárskych akcií na Slovensku a v Maďarsku.

V poslednom projektovom roku sa udialo v oblasti obnovy vodného režimu veľa významných aktivít – obnova Vojčianskeho ramena, otvorenie bočného ramena pod prehrádzkou D2a či obnova bočného ramena na Kráľovskej lúke aj s jeho dvoma bočnými vetvami, čo spolu predstavuje 9 570 m obnovených riečnych ramien, pričom bolo inštalovaných alebo rekonštruovaných 7 technických objektov. Migrácia rýb sa zlepšila odstránením bariér v toku (čiastočné vybúranie starej prehrádzky B, rekonštrukcia prehrádzky E3). Vďaka efektívnejšiemu manažmentu simulovaných záplav sa zlepšil vodný režim na 1 805 ha dunajských luhov. Obnovených bolo 12 mokradí na 64,09 ha. Spolu sme obnovili 81,64 h vlhkých lúk vďaka opätovnému zatrávneniu, koseniu a extenzívnej pastve. Orezali sme 366 hlavových vŕb, predstavujúcich unikátne centrá biodiverzity, a vysadili sme ďalších 387 vŕb. Bol založený genofond cenných pôvodných drevín, vypestované sadenice a spolu bolo vysadených 59 400 stromov na Slovensku a 14 500 v Maďarsku. Zabezpečili sme povýsadbovú starostlivosť a odstránili invázne druhy rastlín (113,67 ha na Slovensku, 14,81 ha v Maďarsku). Vplyv všetkých konkrétnych ochranárskych aktivít sa skúmal pravidelným monitorovaním bioty. Okrem toho sa počas celého projektu vykonával hydrologický monitoring a dopady projektu boli kontrolované aj vďaka socio-ekonomickému a mediálnemu monitoringu a monitorovaním ekosystémových funkcií.

Okrem konkrétnych obnovných akcií a trvalo udržateľného manažmentu v teréne sme veľa úsilia venovali propagácii projektových aktivít, environmentálnej osvete a informačným aktivítám. Propagačné aktivity sa javili ako veľmi silný nástroj nielen na informovanie odbornej i laickej verejnosti o problematike ochrany prírody, ale aj na dosiahnutie viacerých cieľov projektu. Okrem množstva bežných propagačných (napr. tričká, nálepky, kalendáre) a informačných materiálov (napr. letáky, brožúry, infopanely) sme prišli aj s inovatívnym vzdelávacím materiálom, rozprávkovou knižkou Príbehy z lúk a mokradí. K šíreniu informácií prispeli aj osobné stretnutia – exkurzie v teréne, verejné prezentácie, sprevádzanie interaktívnych výstav, organizovanie dní pre rodiny, vedenie exkurzií a táborov pre deti v prírode. Projekt bol intenzívne mediálne exponovaný najmä počas verejných podujatí a tlačových konferencií spojených so slávnostným otvorením obnovených riečnych ramien.

Viac o zrealizovaných aktivitách projektu sa môžete dozvedieť v Záverečnej správe pre verejnosť. S ukončením projektu však naša iniciatíva oživovať srdce Dunajských luhov nekončí. BROZ sa spolu s partnermi naďalej venuje obnove cenných biotopov a druhov na Podunajsku v rámci mnohých ďalších projektov, ktoré nadväzujú na výsledky projektu LIFE Dunajské luhy.