Tento rok sme so siedmakmi zo ZŠ A. Dubčeka na Dlhých Dieloch urobili už štvrtý projektový úkryt pre ježka. Tento bol o niečo vylepšený oproti tým predchádzajúcim z minulého roka. Vylepšenie bolo v tom, že na spodok priestoru, ktorý vznikol spojením 4 paliet sme dali drevenú bedničku s otvormi (pozrite fotku dole).
Ak by ste chceli takýto úkryt pre ježka vybudovať u vás v záhrade alebo niekde blízko paneláku, tak tu je postup:
1. Vyberte miesto, ktoré je dostatočne veľké na umiestnenie 4 drevených paliet. Poriadne ich upevnite. Najlepšie je keď nájdete miesto, ktoré má z jednej strany oporu napr. stenu, plot. Vtedy nepotrebujete 4 ale iba 3 palety. Palety navzájom upevnite drôtmi a kolíkmi zakotvenými v zemi.
2. Doma pripravte bedničku, ktorá bude aspoň 30 x 30 cm s jedným alebo dvoma otvormi.
3. Urobte ohradu z paliet a na dvoch stranách vypíľte asi 10 cm otvor “vchod do ježkovníka” ideálne do spodnej dosky palety.
4. Na spodok “ohrady z paliet” vyhrabte jamku, ktorá bude taká veľká ako bednička. Umiestnite do nej bedničku tak aby otvory zostali voľné, prípadne k nim vyhrabte cestičku do hliny.
5. Do bedničky napchajte zľahka seno, suché lístie alebo slamu. Netreba to veľmi tlačiť, ježko si tam potom urobí poriadok. Len aby mal niečo do čoho sa zahrabe ako do perinky.
6. Uložte na bedničku konáre a konáriky. Konáriky uložte aj smerom ku vchodom do domčeka, aby tvorili bariéru pred zasypaním sypkým materiálom a aby ježko popod konárikmi prešiel až do bedničky.
7. Okolo bedničky, pomedzi konáre a nad bedničku nad konáre naložte suché lístie a prestriedajte to po 10 cm hrubej vrstve zase konárikmi.
8. Do ježkovníka by sa malo zmestiť 10 a viac vriec suchého lístia zo stromov prekladaných zase vrstvami konárov. Suché lístie treba riadne utlačiť (aj nohami – ako sa tlačí kapusta – ak je človek ťažký okolo 50 kg alebo rukami ak je človek silný a zvládne lístie tlačiť rukami), aby z lístia vznikla odolná tepelnoizolačná a nepremokavá vrstva. Konáre pomedzi lístie tvoria kostru, ktorá lístie udržiava v stabilnej polohe.
9. Boky ježkovníka, teda palety je potrebné tiež vyplniť suchým lístím – tak vzniknú steny ježkovníka a budú chrániť ježka pred poveternostnými vplyvmi zboku.
10. Úplne na vrch dajte ťažšie konáre alebo strechu z dosky, alebo dobre poslúžia aj staré dvere :-).
11. Vchod do ježkovníka by mal zostať priechodný, ale nejaké lístie by tam malo byť, do ktorého sa ježko ponorí.
Tento zelený odpad, použitý na ježkovník, sa postupne bude premieňať na kompost, v ktorom sa budú schovávať užitočné dážďovky a iné pochúťky pre ježka.
Kompost sa dá samozrejme aj vybrať a použiť do záhonov alebo ako hnojivo pod stromy.
Želáme veľa tvorivých úspechov a dobrý pocit, že pomáhate našim spoluobyvateľom zo živočíšnej ríše.
Realizované s podporou BSK a programu LIFE.