hmyzí hotel z paliet

V tomto článku sa dozviete ako postaviť hmyzí hotel z paliet, aj to aký materiál na jeho stavbu potrebujete.
Je to overený spôsob stavby hmyzieho hotela, ktorý sme už otestovali na viacerých lokalitách.  Najdôležitejšie je, že aj hmyzu sa veľmi páči a obsadzuje ho veľa druhov.

 

Čo na stavbu hmyzieho hotela z paliet potrebujete?

Materiál: tehly, palety (6-8 ks), klince, kus linolea, výplň – rákosie, trávy, slama, šišky, polienka, dosky na vyrovnanie strechy, zajačie pletivo, (latky, škridly –  v prípade šikmej strechy)
Náradie: kladivo, klince, vŕtačka

  1. Treba nájsť miesto s rovným terénom, ktoré sa nachádza na svetlom mieste, ale nie úplnom celodennom slnku. Naopak nemalo by ísť o príliš veterné miesto. Plochu, kde bude hotel umiestnený, bude potrebné zarovnať – podstava bude cca 130 x 90 cm.
  2. Toto miesto vystelieme jednou vrstvou starých tehál – môžu byť dierované, aj plné, aké sa podarí zohnať. Dôležitý je dostatok rovných a nie rozbitých tehál, aby sa na ne dal hmyzí hotel stabilne postaviť.
  3. Postaví sa prvá paleta, na to sa klincami pribije druhá a tak ďalej, až kým sa nepostavia na seba všetky. Na jedno poschodie stačia 4 klince – tj cca 50 klincov,  dĺžka 7-10 cm stačí. Táto konštrukcia bude dostatočne ťažká a tak bude držať pokope vlastnou váhou.
  4. Na vrch sa pribije linoleum, aby do vnútra nenatekala dažďová voda. Linoleum prečnieva cez okraj a tvorí akoby striešku – 110 x150 ak by to boli palety rozmerovo podobné europaletám (prečnievať by malo z každej strany potom cca 15cm).
  5. V tomto kroku môžeme začať s vypĺňaním hmyzieho hotela materiálom, v ktorom sa vie hmyz ubytovať. Do takéhoto hmyzieho hotela sa napodiv zmestí veľa materiálu a vždy je lepšie toho nachystať viac, ako by malo chýbať. Sú to takmer všetko materiály, ktoré sa povaľujú ľuďom v okolí domu, takže pomáha zapojenie rodičov.
    Pripravte si:
  • deravé tehly (ideálne z jednej strany upchať sadrou alebo aspoň hlinou – pripraviť vopred)
  • navŕtané polienka a kusy hranolov s max. priemerom 10 (lepšie 8) cm.  Rozmerovo tak, aby sa zmestili do otvorov v paletách (t. j. max 10 cm hrúbka vŕtaných predmetov). Diery musia byť slepé s jedným otvorom (čiže neprevŕtať na skrz celé polienko), priemery 3-10 mm, hĺbka ideálne čo najhlbšia, diery ideálne čisté bez triesok.
  • rákosie – ideálne kúpiť plot, celý kotúč a nastrihať. Na takúto stavbu treba dva kusy.

Rákosie je veľmi prácne strihať na jednotlivé steblá (hoci dá sa aj to), zvykneme teda ten kotúč rozbaliť a strihať ho na pásy široké  cca 20-25 cm a tie zrolovať do ruličky. Tie steblá by mali mať šírku do 1 cm cca, je to teda výrobok vyrobený z menšieho tŕstia. Nemalo by byť polámané, musia to byť celistvé dutinky, ako slamky.

  • na výplň zohnať staré aj polámané škridle, slamu (dávame ju dnu do jadra hmyzieho hotela), deravé tehly alebo kvádre a ich úlomky, šišky (môžete s deťmi nazbierať počas prechádzky), jutové vrecia a iný podobný materiál
  • záhradnícky materiál na strešnú skalničku
  1. Na každú stranu hmyzieho hotela sa inštaluje zajačie pletivo proti vtákom a vypadávaniu materiálu – zvoliť podľa finálneho rozmeru hmyzieho hotela. Pletivo je kovové, veľkosť ôk je štandardne okolo 25×25 mm + klince na upevnenie. Tých sa tam spotrebuje tiež okolo 50 dokopy, môžu byť menšie do 5 cm.
  2. Na vrch hmyzieho hotela sa nabije akoby rámik z dosák, prípadne hranoly, ktoré vytvoria akúsi ohradu na udržanie zeminy. Podľa možností, no ideálne ak budú mať výšku cca 10 cm. Ich dĺžka zvolená tak, aby kopírovala cca veľkosť palety, aby sa o ňu dali pribiť. čiže napr. dve dosky/hranoly 110 cm a dve 80 cm. Na pribitie bude treba znova klince o dĺžke 7-10 cm asi do 30 kusov. Do tejto „ohrádky“ sa nasype substrát, môže to byť aj pokojne záhradná zemina, prípadne kúpená zemina zmiešaná s pieskom a vytvoríme skalku podľa vlastnej fantázie (ozdobíme skalničkami a kameňmi). Vhodné rastliny sú sukulenty alebo polosukulenty, napr. všetky Sedum (aj vysoké kultivary), Sempervivum, Delosperma
  3. V prípade, že by sme chceli šikmú, škridlovú strechu, budeme si potrebovať postaviť zmenšeninu strešného krovu z pozdĺžne rozrezanej palety (na ilustračnom obrázku k článku uvidíte ako je paleta rozrezaná) alebo z latiek. Krov môžeme vyplniť materiálom vhodným pre hmyz, tak ako spodné poschodia hotela. Na záver ho pokryjeme škridlami, tak, aby doň nezatekala voda.
  4. Každý dobrý hotel má nejaký svoj názov. Ten môžete pripraviť na peknej doske, kde môžu deti buď namaľovať nezmývateľnými farbami názov či nakresliť včielky alebo kvetinky …je to na Vás. Odporúčame mať nadpis pripravený vopred.

 

Čo bude potrebné kúpiť?

– 6-8 paliet cca rovnakého rozmeru

– dostatok tehiel na vyskladanie podstavy cca 90 x130 cm

– 80-100 klincov o dĺžke 7-10 cm , a asi 60 menších do 5 cm

– zajačie pletivo podľa rozmerov výslednej stavby (podľa počtu paliet)

– vhodné dosky na vytvorenie strechy + linoleum + doska na prípadný nápis ľubovoľných rozmerov (prípadne škridly na šikmú strechu)

– substrát vhodný pre skalničky, väčšie ploché kamene (tiež môžu deti nazbierať počas prechádzky), rastliny na tvorbu strešnej skalky

– hore uvedený materiál na výplň, z toho kúpiť bude treba asi najmä to rákosie, ostatné sa dá zohnať aj zadarmo.

 

Čo vopred pripraviť:

– navŕtané polienka rôznych rozmerov

– nastrihané rákosie

– názov hmyzieho hotela

 

Príprava bude náročnejšia ako samotné budovanie. Na prípravu materiálu si preto dajte dostatočnú časovú rezervu.

Inšpiráciu nájdete aj na stránke https://www.facebook.com/insecthotel alebo v príručke Domečky pro včely a užitečný hmyz od entomológa Petra Boguscha, ktorú vydal v roku 2019 a je dostupná aj v slovenských kníhkupectvách.

Tento pracovný návrh hmyzieho hotela počíta s 6 až 8 paletami rovnakého rozmeru – jedna paleta má výšku cca 14 centimetrov, čo znamená celkovú výšku asi 115 cm + prípadná podstava a strecha. Ak by ste chceli, aby na strechu dovideli hlavne detičky, tak je možné uvažovať o nižšej stavbe, t.j. s výškou do 1 metra.

Veľa zdaru pri stavbe vášho hmyzieho hotela.

Zdieľať obsah na: