Aj takáto je realita meniacej sa klímy. Sysle sa každoročne budia zhruba v polovici až koncom marca, čiže odteraz približne o mesiac. Tento rok nám z viacerých lokalít hlásia zobudené syslíky, ktoré už majú prechodené nory a výhrabky pri norách, to znamená že sú hore už zhruba týždeň. Zrejme ide o rekord v rámci prebúdzania sysľov po zime, aj keď máme záznamy zo zobúdzania koncom februára – ale sú z posledných rokov, čo tiež potvrdzuje túto nie pozitívnu tendenciu.
Sysle sú totiž po zimnom spánku vysilené, potrebujú veľmi rýchlo nabrať energiu a príjmať potravu. Aktuálne však kvôli tomu, že sa ešte príroda neprebudila, nevedia skoro nič nájsť. Nie je vonku hmyz a nie sú ešte rozkvitnuté rastliny.
Dokážu si nájsť nejaké staré plody – napríklad šípky alebo bobuľové ovocie z minulého roka, ale za potravou musia behať ďaleko od nôr a keďže sú ešte slabé, sú momentálne veľmi ľahkou korisťou predátorov.
Chystáme sa preto z projektu zobudené sysle na syslích lokalitách prikrmovať semiačkami.
Avšak toto nie je dlhodobé riešenie, dôležité je manažovať okolitú krajinu tak, aby v nej zostávali tzv. nedopasky, alebo nepokosené pásy, v ktorých sú napríklad trávy so zvyškom semien alebo staré bodliaky. Navyše v takýchto rastlinách zimuje množstvo hmyzu, ktoré sysle rovno nájdu. A okrem toho samozrejme ovocné stromy v krajine sú riešením, aby si mohli nádjť spadnuté jablko alebo hrušku.
To sú všetko veci na ktoré treba pri hospodárení v krajine myslieť, nie len kvôli erózii pôdy, úkrytom pre hmyz, ale aj kvôli širším súvislostiam.
Takýto prístup ku krajine môže evidentne zachrániť aj skoro zobudené sysle a pomôcť zachovať biodiverzitu aj v časoch meniacej sa klímy.