PROJEKT: LIFE Metamorphosis – Zavedenie overených postupov ochrany motýľov v strednej a východnej Európe

Mokrade s nenarušeným vodným režimom zohrávajú v rámci systému ekologickej stability krajiny nezastupiteľnú úlohu. Okrem ich schopnosti efektívne dlhodobo zadržiavať v krajine vodu sú schopné hostiť tiež zriedkavé a vzácne druhy živočíchov a rastlín. 

Mozaiková kosba podporuje biodiverzitu
Mozaiková kosba podporuje biodiverzitu

Na Slovenskom území lokálne sa vyskytujúcou bylinou mokradných biotopov je krvavec lekársky (Sanguisorba officinalis). Krvavec je súčasne jediná živná rastlina modráčika krvavcového (Phengaris teleius) a modráčika bahniskového (Phengaris nausithous). Chránených druhov európskeho významu, ktoré sú známe tiež ako motýle s unikátnou vývojovou stratégiou v symbióze s mravcami rodu Myrmica.

Modráčik krvavcvý
Modráčik krvavcvý

Krvavec lekársky je bylina vyžadujúca zachovalé, sukcesiou náletových drevín nezasiahnuté bylinné porasty na vlhkých, podmáčaných pôdach. Na miestach s narušeným vodným režimom sa krvavcu nedarí. Rozmnožuje sa semenami. Pri zanedbaní plochy veľa malých semenáčikov krvavca pod hrubou vrstvou starej biomasy v zimnom období vyhnije. Obnovným a následne pravidelným manažmentom lokalít, zohľadňujúc pri tom nároky krvavca vytvárame súčasne vhodné podmienky pre výskyt i takých ekologicky náročných druhov motýľov, akými sú myrmekofilné modráčiky potravne viazané na jeho kvety.