PROJEKT: Ochrana endemických druhov a biotopov suchých trávnikov v kontaktnej zóne Panónskeho a Alpského bioregiónu
Jednou z viac než stovky lokalít, kde sa nám doposiaľ podarilo obnoviť pastvu, je chránený areál Dolné lazy. Leží na juhovýchodnom úpätí Považského Inovca nad malou obcou Závada. Tvoria ho výslnné orchideové lúky s množstvom borievok, ktoré sa bez hospodárenia postupne strácali v tieni krovín. Dnes už je ale všetko úplne inak!

Vďaka projektu LIFE Endemic PANALP sme sa totiž spojili s miestnou farmárkou, ktorá v Závade hospodári vyše 20 rokov. Chránený areál sme vyčistili od náletov a odpadkov, dohodli sa s majiteľmi pozemku a následne sme spustili pastvu oviec a kôz na približne šiestich hektároch. Lokalitu nedávno s našim kolegom Máriom Duchoňom navštívil aj Andrej Barát a vznikla z toho veľmi pekná reportáž. Pani Bajzíková v nej okrem iného prezrádza, prečo vlastne začala s chovom hospodárskych zvierat. Bol za tým smútok z úbytku biodiverzity v pustnúcej krajine: „Vidím, ako tá krása mizne, rôznorodosť kvietkov. Bolo mi ľúto, ako to všetko zarastá. Ale keď to prepasiete, môže sa to vrátiť. Vznikne krásny krajinných prvok. Niekde bonsaje. Kedysi ovce vytvárali chodníčky, po ktorých prechádzali turisti… Pre mňa sú kozy nástrojom na krajinotvorbu. Z pasenia mám pasiu. A pri pasení mám čas premýšľať.

V BROZ sa veľmi tešíme z toho, že môžeme spolupracovať s ľuďmi, ako je pani Bajzíková. Nielen v rámci „PANALPu“, ale aj ďalších projektov LIFE, z ktorých spoločne s farmármi obnovujeme pastvu od Malých Karpát až po Kráľovský Chlmec. Tieto projekty totiž naozaj nie sú iba o korytnačkách a sysľoch, ale aj o podpore a spájaní sa s ľuďmi, ktorým skutočne záleží na tom, ako vyzerá krajina okolo nás.

Celú reportáž Andreja Baráta si môžete prečítať tu: https://zurnal.pravda.sk/reportaz/clanok/683908-ako-sme-vytesnili-spolocenstvo-starsie-ako-civilizacia/