Územie európskeho významu je vyhlásené z dôvodu zabezpečenia a zlepšenia priaznivého stavu biotopov európskeho významu akými sú predovšetkým stepi, ktoré tvoria sucho a teplomilné pasienky. Nachádzajú sa tu však aj nížinné a podhorské kosné lúky, skalné biotopy, nesprístupnené jaskynné útvary, porasty borievky obyčajnej, teplomilné kroviny a teplomilné panónske dubové lesy s dubom plstnatým.
Z druhov, ktoré sú predmetom ochrany sa tu vyskytuje vzácna rastlina – poniklec veľkokvetý. Z bezstavovcov je to koník slovanský, spriadač kostihojový (Callimorpha quadripunctaria), a bytinela panónska. Zo stavovcov syseľ obyčajný (Spermophilus citellus) a niekoľko druhov chránených netopierov. Rovnako sa tu vyskytuje aj vlk dravý (Canis lupus) a rys ostrovid (Lynx lynx).
Najväčším ohrozením týchto sucho a teplomilných biotopov a druhov je zánik tradičného obhospodarovania, zarastanie náletovými drevinami a nástup expanzívnych druhov tráv, čo vedie k poklesu biodiverzity a zániku druhov v území. Na uvedených fotografiách je možné pozorovať zmenu štruktúry krajiny, kde sa v priebehu desiatok rokov postupne vytráca mozaiková krajina s významným zastúpením pasienkov a nahradzuje ich zárast krovín a lesné spoločenstvá. Nevyhnutné je preto obnovovať takéto lokality prostredníctvom čistenia pasienkov a nadväzne prinavrátením pastvy hospodárskych zvierat.