A Kecsői-karrok különleges természetmegőrzési területet olyan értékes élőhelyek megóvása céljából létesítették, mint a jellegzetes melegkedvelő növényzetet hordozó sztyeppék és szárazságtűrő legelők. Fellelhetők itt továbbá síkvidéki és hegylábi kaszálók, sziklagyepek, barlangok, borókások, melegkedvelő cserjések és különleges pannon tölgyesek a molyhos tölggyel.
A védett növényfajok közül különösen értékes a leánykökörcsin (Pulsatilla grandis), a gerinctelen állatfajok közül pedig az eurázsiai rétisáska (Stenobothrus eurasius), a csíkos medvelepke (Callimorpha quadripunctaria) és a tornai patakcsiga (Bythinella pannonica). A gerinces fajok közül előfordul itt az ürge (Spermophilus citellus), számos védett denevérfaj, a farkas (Canis lupus) és a hiúz (Lynx lynx).
A melegkedvelő fajok élőhelyeire a Kecsői-karrokon legnagyobb veszélyt a hagyományos gazdálkodás visszaszorulása, a terület benövése, valamint expanzív fűfajok terjedése, ami a biológiai sokrétűség csökkenéséhez és az értékes fajok eltűnéséhez vezet. A bemutatott felvételeken látható a táj szerkezetének változása, a legelők mozaikos jellege néhány tíz év alatt fokozatosan eltűnik és előre nyomulnak a fás-cserjés növények. A terület megóvása érdekében ezért fontos a rendszeres tisztítás és a hagyományos legeltetéses gazdálkodás visszaállítása.