PROJEKT: Ochrana endemických druhov a biotopov suchých trávnikov v kontaktnej zóne Panónskeho a Alpského bioregiónu

Hoci si 28. október na Slovensku ako štátny sviatok nepripomíname, odkaz prvej spoločnej republiky je pre mnohých z nás ešte stále živý. Platí to aj pre českých ochranárov zo Skupiny JARO či vedcov z Prírodovedeckej fakulty Univerzity Karlovej. Tí sa rozhodli svoj predĺžený októbrový víkend stráviť na Slovensku, konkrétne v severnej časti Bielych Karpát. Viac než tri desiatky dobrovoľníkov na čele s poprednými entomológmi Ondřejom Sedláčkom a Zdeňkom Faltýnkom Fricom a ochranárom Davidom Čípom nám tu pomáhali obnovovať vzácne kvitnúce stráne, zahrnuté v projekte LIFE Endemic PANALP.

Hlavnú pracovnú časť dobrovoľníckej akcie sme otvorili v sobotu na Vršatských bradlách v časti Babky. Tu dlhodobo zlepšujeme podmienky pre prežívanie ohrozeného motýľa jasoňa červenookého a inak tomu nebolo ani tentokrát. Spoločnými československými silami sme tu odpratali vypílené náletové dreviny z viac než polhektárovej plochy, vďaka čomu sa nám konečne podarilo vytvoriť biokoridor medzi dvoma otvorenými skalnými bralami. Profitovať z toho celkom určite nebudú iba jasone, ale aj mnohé iné druhy rastlín a živočíchov, ktoré sú viazané na skalné stepi.

Nedeľné doobedie sme strávili v neďalekom území európskeho významu Hrehorkové, ktoré sme od náletových drevín vyčistili ešte minulú sezónu. Spoločne s miestnym farmárom sme tu zároveň obnovili pastvu oviec a kôz. Našou pracovnou náplňou bolo takisto dočisťovanie lokality od náletových drevín. Popoludní sme sa vrátili na Vršatec, tentokrát však nie za prácou, ale poznávaním miestnej prírody. Účastníkov akcie sme previedli po plochách, ktoré tu manažujeme v rámci projektu LIFE Endemic Panalp a exkurziu sme zakončili kochaním sa jesennými výhľadmi z Bieleho vrchu.

K práci sme sa vrátili počas pondelkového českého československého štátneho sviatku. Tentokrát sa k nám pridali aj pracovníci Správy CHKO Biele Karpaty, ktorým sme pomohli pohrabať seno v prírodnej pamiatke Brezovská dolina. Tá je na jar a začiatkom plná orchideí a motýľov, a to aj vďaka dlhodobej starostlivosti Štátnej ochrany prírody a dobrovoľníkov zo združení KOZA a Pre Prírodu.

Záverom tohto príspevku by sme veľmi radi poďakovali všetkým zúčastneným dobrovoľníkom za to, že sa rozhodli stráviť predĺžený sviatočný víkend práve s nami na Vršatecku, ako aj ľuďom z ochranárskej skupiny JARO a Prírodovedeckej fakulty Univerzity Karlovej, za zorganizovanie tejto vydarenej akcie. V neposlednom rade naša vďaka patrí aj obci Bolešov za poskytnutie zázemia v priestoroch športového domu a urbariátu z Mikušoviec za osvieženie po nedeľnej práci.