Československý ochranársky víkend na Vršatecku prispel k záchrane skalných stepí

Hoci si 28. október na Slovensku ako štátny sviatok nepripomíname, odkaz prvej spoločnej republiky je pre mnohých z nás ešte stále živý. Platí to aj pre českých ochranárov zo Skupiny JARO či vedcov z Prírodovedeckej fakulty Univerzity Karlovej. Tí sa rozhodli svoj predĺžený októbrový víkend stráviť na Slovensku, konkrétne v severnej časti Bielych Karpát. Viac…

Vydali sme brožúru o Krajine živej!

Prečo potrebujeme hospodárenie v súlade s prírodou? Ako zmenilo intenzívne poľnohospodárstvo krajinu okolo nás? A aký to má dopad na životne dôležité opeľovače? Dokážu ochranári a farmári ťahať za jeden povraz? Odpoveď na tieto, ale aj mnohé ďalšie otázky nájdete v našej novej brožúre! Napísali sme ju tak, aby slúžila na predstavenie nášho programu Krajina…

Obnovili sme pastvu v sedle Chmeľovej na Vršatských bradlách

V rámci projektu LIFE Endemic Panalp úspešne pokračujeme v obnove kvitnúcich lúk a tradičnej pastvy. Najnovšie sa vďaka projektu po dlhých desaťročiach hospodárske zvieratá opätovne pasú v sedle pod Chmeľovou, ktorá je druhým najvyšším vrchom Bielych Karpát. Zaujímavosťou je, že cez sedlo prechádza veľmi frekventovaná turistická trasa aj náučný chodník Okolo Vršatca. Aby sme zachovali…

Ďakujeme za podnetné stretnutie projektových partnerov LIFE WILDisland v Tulcea (Rumunsko)

V úvode septembra sme sa aktívne zúčastnili stretnutia projektových partnerov zo siete Danubeparks v rumunskej Tulcea. Okrem aktuálnych informácií, pokrokoch aj nových výzvach v bežiacom projekte LIFE WILDisland naprieč celým projektovým konzorciom, sme mali možnosť navštíviť cenné zákutia delty Dunaja aj vybrané projektové lokality v blízkosti Isaccea, kde prebieha revitalizácia lužných porastov.