Územie európskeho významu Zobor sa sa rozprestiera na území obcí Dolné Štitáre, Dražovce, Mechenice, Nitrianske Hrnčiarovce, Sokolníky, Zobor a Žirany s celkovou rozlohou 1906,94 ha a je vyhlásené z dôvodu zabezpečenia priaznivého stavu lesných a nelesných biotopov európskeho významu. Nachádza sa tu niekoľko stepných druhov rastlín európskeho významu. Takou je aj jazýčkovec východný (Himantoglossum caprinum). Tento druh je ekotónový, a teda často sa vyskytuje vo svetlých lesoch a lesostepiach alebo na okraji lesov a pasienkov. Ďalším chráneným druhom je peniažtek slovenský (Thlaspi jankae), ktorý kvitne od apríla do mája na suchomilných stráňach, lesostepiach a v svetlých teplomilných dúbravách Zobora, a. taktiež sa tu nachádza aj poniklecom veľkokvetým (Pulsatilla grandis).

Živočíšstvo tvoria prevažne druhy viazané na biotopy predstavujúce prechod medzi teplomilnými lesnými spoločenstvami a otvorenou kultúrnou krajinou. Druhovo bohaté je najmä zastúpenie rôznych druhov bezstavovcov. Z významnejších chránených druhov možno spomenúť koníka slovanského (Stenobothrus eurasius), roháča veľkého (Lucanus cervus), fuzáča veľkého (Cerambyx cerdo), či fuzáča alpského (Rosalia alpina). Z ohrozených motýľov viazaných na otvorenú krajinu sa tu vyskytuje spriadač kostihojový (Euplagia quadripunctaria). Chránené živočíchy o stavovce dopĺňa kunka červenobruchá (Bombina bombina) a niekoľko druhov netopierov.

Peniažtek slovenský

Peniažtek slovenský

Himantoglossum caprinum

Jazýčkovec východný

Fuzáč veľký

Fuzáč veľký

Koník slovanský (Stenobothrus eurasius)

Koník slovanský

Historicky bolo územie z veľkej časti vždy zalesnené. Odlesnené sú predovšetkým južné svahy nad mestom Nitra, ktoré boli využívané ako pasienky. V súčasnosti sú tieto miesta opustené a postupne zanikajú vplyvom sekundárnej sukcesie (zarastanie krovinami, hromadenie stariny). Najpomalšie sa negatívne zmeny prejavujú na exponovaných južných svahoch.

V rámci projektu LIFE SUB-PANNONIC, ktorý je zameraný na zlepšenie priaznivého stavu suchomilných trávinno-bylinných porastov, bola realizovaná citlivá redukcia náletových drevín. Táto aktivita bola nutná pre zachovanie populácie jazýčkovca východného. Okrem toho bol odstraňovaný rozširujúci sa stanovištne nepôvodný druh agát biely (Robinia pseudoacacia), jaseň mannový (Fraxinus ornus) a borovica čierna (Pinus nigra), Najvhodnejším spôsobom ochrany a údržby stepných druhov a biotopov by bola pastva, avšak jej znovuzavedenie je veľmi problematické.

Nepôvodné druhy drevín

Nepôvodné druhy drevín ako agát, jaseň manový a borovica čierna sa ľahko šíria a bránia pôvodným vzácnym druhom v raste

Ochranársky manažment

Ochranársky manažment – presvetľovanie hustejších zárastov na lokalitách s jazýčkovcom východným