ÚEV Plešivské stráne bolo vyhlásené na ochranu a zlepšenie stavu cenných biotopov, ako sú vzácne stepi a suchomilné pasienky, ktoré sú typické  svojou teplomilnou vegetáciou. Okrem toho tu nájdeme aj skalné biotopy, nedostupné jaskyne, teplomilné kroviny a panónske dubové lesy s dubom plstnatým. Chladnejšie polohy tvoria vápnomilné bukové lesy a strmé skalnaté svahy vytvárajú ideálne podmienky pre výskyt lipovo-javorových sutinových lesov.

poniklec veľkokvetý (Pulsatilla grandis)

poniklec veľkokvetý (Pulsatilla grandis)

včelník rakúsky (Dracocephalum austriacum)

včelník rakúsky (Dracocephalum austriacum)

Zachovanie tohto územia je dôležité aj kvôli vzácnym stepným druhom, ktoré tu našli svoj domov. Medzi ne patri poniklec veľkokvetý a včelník rakúsky, ktoré obohacujú tunajšie lúky. Zo vzácnych bezstavovcov tu žije koník slovanský. Na dreviny, prevažne duby v lesoch alebo na otvorených pasienkoch je viazaný fuzáč veľký. Na lokalite sa nachádza aj niekoľko druhov chránených netopierov.

fuzáč veľký (Cerambyx cerdo)

fuzáč veľký (Cerambyx cerdo)

podkovár veľký (Rhinolophus ferrumequinum)

koník slovanský (Stenobothrus eurasius)

koník slovanský (Stenobothrus eurasius)

Najväčšie ohrozenie pre tieto teplomilné biotopy predstavuje ústup tradičného obhospodarovania, zarastanie pôvodnými, ale aj nepôvodnými drevinami, čo vedie k poklesu biodiverzity a strate vzácnych druhov viazaných len na otvorené stepné ekosystémy. Pre ochranu chránených druhov a biotopov  je  nevyhnutné prinavrátiť tradičné obhospodarovanie krajiny v podobe pastvy, ktorá pomôže zachovať toto unikátne miesto pre ďalšie generácie.