A Pelsőci-hegyoldal különleges természetmegőrzési területet értékes élőhelyek megóvása és feljavítása céljából létesítették, mint a jellegzetes melegkedvelő növényzetet hordozó sztyeppék és szárazságtűrő legelők. Fellelhetők itt továbbá sziklagyepek, barlangok, melegkedvelő cserjések és pannon tölgyesek molyhos tölggyel. A hidegebb részeken mészkedvelő bükkösök és meredek sziklás hegyoldalak találhatók, amelyek a hársas-juharos lejtőtörmelékes erdőknek képeznek ideális életkörülményeket.
A terület megóvása több értékes sztyeppi növényfaj előfordulása miatt is indokolt, mint a leánykökörcsin (Pulsatilla grandis) és az osztrák sárkányfű (Dracocephalum austriacum). Az itt élő értékes gerinctelen állatfajok közül kiemelendő az eurázsiai rétisáska (Stenobothrus eurasius), valamint a fás anyagokhoz, főleg erdei és nyílt legelők tölgyeihez köthető nagy hőscincér (Cerambyx cerdo). A gerincesek közül több védett denevérfaj is található itt.
A melegkedvelő fajok élőhelyeire legnagyobb veszélyt a hagyományos területgazdálkodás visszaszorulása jelenti, valamint a terület benövése őshonos és nem őshonos fákkal, ami a biológiai sokrétűség csökkenéséhez és az értékes, nyílt sztyeppi ökoszisztémákhoz kötődő fajok eltűnéséhez vezet. E különleges terület megóvása érdekében fontos a hagyományos legeltetéses gazdálkodás visszaállítása, amely a következő generációk számára is biztosítja fennmaradását.