Význam územia
Územie európskeho významu Biskupické luhy sa nachádza na území obce Kalinkovo, Nové Košariská, Podunajské Biskupice, Rovinka a Ružinov s celkovou rozlohou 916,35 ha a je vyhlásené z dôvodu zabezpečenia priaznivého stavu biotopov a druhov európskeho významu. Ide predovšetkým o mäkké a tvrdé lužné lesy a vodné plochy. Rovnako sa tu nachádzajú aj teplomilné dubiny a kroviny. Osobitný význam v území majú pasienky s výskytom biotopu suchomilných travinnobylinných a krovinových porastov na vápnitom podloží s významným výskytom druhov z čeľade Orchidaceae, akými sú aj jazýčkovec jadranský (Himantoglossum adriaticum), červenohlav obyčajný (Anacamptis morio) alebo vstavač vojenský (Orchis militaris).
Projektové aktivity pre zlepšenie priaznivého stavu
V rámci projektu LIFE SUB-PANNONIC, zameraného na obnovu biotopov a druhov suchomilných travinnobylinných porastov, vykonávame niekoľko aktivít smerujúcich k zlepšeniu priaznivého stavu:
Výrub náletových drevín z dôvodu obnovy pasienkov
Citlivým výrubom drevín sa snažíme obnoviť práve vzácne nelesné spoločenstvá, ktoré sa tu vďaka tradičnej pastve nachádzali prirodzene. Dlhotrvajúcim historickým prepásaním lokality sa vytvorili optimálne podmienky pre výskyt a ďalšiu existenciu druhov viazaných na suchomilné rastlinné spoločenstvá (stepi). Opustením od tradičného pasenia začali postupne zarastať náletovými drevinami.
Odstraňovanie inváznych druhov
Cieľom tejto aktivity je prírode šetrným spôsobom odstraňovať invázne nepôvodne druhy rastlín a drevín, ktoré sa v tomto území vyskytujú. Medzi najčastejšie druhy patrí z rastlín zlatobyľ (Solidago gigantea, S. canadensis), ktorú odstraňujeme kosením a pastvou. Bojujeme aj s agresívnou inváziou pajaseňa žliazkatého (Ailanthus altissima), kde sme využili skúsenosti odborníkov z Rakúska a Českej republiky a aplikovali prípravok Ailantex do kmeňov pajaseňa. Na rozdiel od chemických prípravkov (herbicídov) sa jedná o biologickú kontrolu, založenú na vyšľachtenej drevokaznej hube, čím šetríme životné prostredie.
Obnova tradičnej pastvy
Najdôležitejšia forma obhospodarovania práve suchomilných travinno-bylinných spoločenstiev je pastva. Do Biskupických luhov sme prinavrátili pastvu oviec a kôz na niekoľkých desiatkach hektárov. Zvieratá nám pomáhajú regulovať nielen invázne druhy, ale aj presvetľovať tunajšie stanovištia, ktoré sú inak postupne zatieňované expandujúcimi náletovými drevinami. Pastva priamo zlepšuje priaznivý stav biotopov a prispieva k ich zachovaniu, a to práve zlepšením podmienok pre výskyt chránených a vzácnych druhov. Z rastlín ide najmä o druhy z čeľade vstavačovité. Zo zástupcov živočíchov môžeme pozitívny vplyv pastvy pozorovať najmä hmyze, a to nielen na chrobákoch ako napr. roháč obyčajný (Lucanus cervus) a fuzáč karpatský (Cerambyx cerdo), ale aj na rastúcom počte opeľovačov.
Spolupráca s verejnosťou a environmentálna výchova
Aj práca dobrovoľníkov a dobrovoľníčok významne pomáha Biskupickým luhom. Konalo sa tu viacero dobrovoľníckych akcií s cieľom odstraňovať náletové dreviny ako aj staré lesnícke pletivo, ktoré tu bolo umiestnené z dôvodu zabezpečenia pestovania šľachtených topoľov proti ohryzu zverou. Avšak v súčasnosti paseným zvieratám a ostatným živočíchom pletivo prekáža v migrácii. Spolu s verejnosťou sa nám počas trvania projektu podarilo odstrániť viac ako 1 500 metrov tejto bariéry! Rovnako tu organizujeme environmentálne exkurzie pre školy, farmárov a ďalšie záujmové skupiny, s cieľom popularizácie prírodných hodnôt Biskupických luhov a ukážok praktických príkladov ochrany a obnovy prírody. Realizáciu projektových aktivít finančne podporila Nadácia VÚB.