Územie európskeho významu Tematínske vrchy s celkovou rozlohou 2 582,46 ha je vyhlásené z dôvodu zabezpečenia priaznivého stavu viacerých biotopov európskeho významu. V stredoeurópskom meradle je územie jednou z najvýznamnejších lokalít skalných stepí a lesostepí na dolomitoch. Práve drolivé a presychavé dolomity podmienili výskyt týchto biotopov, ktoré od uplynulej doby ľadovej preukázateľne nikdy úplne nezarástli lesom a hostia tak druhy, ktoré tu boli aj pred desiatkami tisíc rokov. Stretávajú sa tu prvky dealpínske, teda druhy vyskytujúce sa dnes prevažne v alpínskych polohách, spolu s teplomilným prvkami, ktoré majú ťažisko výskytu v južnejších častiach Európy.

Klinček Lumnitzerov

Klinček Lumnitzerov

Charakteristickým stanovišťom klinčeka Lumnitzerovho

Charakteristickým stanovišťom klinčeka Lumnitzerovho sú najmä skaly a travinno-bylinné spoločenstvá na plytkých kamenitých pôdach na vápencoch

V dubinách vzácne rastie aj modruška pošvatá

V dubinách vzácne rastie aj modruška pošvatá

Práve na takýchto lokalitách nájdeme aj endemický klinček Lumnitzerov (Dianthus lumnitzeri), poniklec veľkokvetý (Pulsatilla grandis) a mnoho ďalších vzácnych druhov rastlín aj živočíchov. Nelesné biotopy dopĺňa pestrá mozaika riedkych suchomilných dubín, ktoré sú optimálnym biotopom roháča obyčajného (Lucanus cervus). V údoliach a na severných svahoch nájdeme aj tienisté vápnomilné bučiny, kde sa v odumretých stromoch vyvíja jeden z našich najkrajších chrobákov, fuzáč alpský (Rosalia alpina).

Fúzač alpský

Fúzač alpský

Roháč obyčajný

Roháč obyčajný

Poniklec veľkokvetý

Poniklec veľkokvetý

Ohrozujúcim faktorom pre nelesné spoločenstvá je zarastanie nepôvodnými expanzívnymi druhmi drevín – borovicou čiernou (Pinus nigra), jaseňom mannovým (Fraxinus ornus), ale aj stanovištne nepôvodnou borovicou lesnou (Pinus sylvestris), ktoré tu boli v minulosti zámerne vysádzané človekom. V súčasnosti znemožňujú existenciu pôvodných a často aj ohrozených druhov, až napokon premieňajú celé vzácne spoločenstvá na homogénny druhovo veľmi chudobný borovicový a jaseňový porast.

Pre zachovanie vzácnych a ohrozených druhov rastlín a živočíchov obývajúcich skalné stepi a riedke dubiny vyčistilo ochranárske združenie BROZ v spolupráci s Maticou ovocnou s.r.o. (v rámci projektu LIFE Subpannonic a LIFE Endemic PANALP) niekoľko hektárov borovice a jaseňa mannového, pričom sa v čistení pokračuje aj na ďalších lokalitách. Cielene ponechávané pôvodné dreviny ako dub, hloh, trnky a šípky, ktorých solitéry alebo menšie skupiny tvoria prirodzenú súčasť nelesných spoločenstiev. Takýmto zásahom boli vytvorené priaznivé podmienky pre ďalšie prežívanie vzácnych druhov na lokalite.

Obnova biotopov územia by nebola možná bez súhlasu majiteľov, ktorí si uvedomujú prírodnú hodnotu územia a môžu byť vzorným príkladom spolupráce s ochranou prírody.

Homogénny zárast nepôvodnej borovice

Homogénny zárast nepôvodnej borovice

Obnova pôvodného charakteru územia

Obnova pôvodného charakteru územia

hrebene Tematínskych vrchov

Najkrajšie a najpestrejšie časti predstavujú hrebene Tematínskych vrchov

odstránený borovicový porast

Avšak pre obnovu a zachovanie biodiverzity a ďalšie prežívanie významných nelesných druhov rastlín je nevyhnutné odstraňovanie inváznych a nepôvodných druhov