Územie európskeho významu Palanta bolo vyhlásené na ochranu a zlepšenie stavu cenných biotopov, ako sú vzácne stepi a suchomilné pasienky, ktoré sú typické svojou teplomilnou vegetáciou. Okrem toho tu nájdeme, skalné biotopy, nedostupné jaskyne, porasty borievky obyčajnej a teplomilné kroviny. Lesné biotopy európskeho významu tvoria teplomilné panónske dubové lesy s dubom plstnatým ako aj bukové, bukovo-jedľové a lipovo-javorové sutinové lesy.

Zachovanie tohto územia je dôležité aj kvôli vzácnym stepným druhom, ktoré tu našli svoj domov. Medzi ne patrí rumenica turnianska, poniklec veľkokvetý, hadinec červený, peniažtek slovenský, či kosatec bezlistý, ktoré obohacujú miestny genofond. Na lokalite sa nachádza aj niekoľko druhov  chránených netopierov, ale taktiež veľké šelmy ako vlk dravý (Canis lupus) a rys ostrovid (Lynx lynx).

Najväčšie ohrozenie pre tieto teplomilné biotopy predstavuje ústup tradičného obhospodarovania, zarastanie pôvodnými aj nepôvodnými drevinami, čo vedie k poklesu biodiverzity a strate vzácnych druhov. Pre ochranu a obnovu tohto územia je nevyhnutné prinavrátiť tradičné obhospodarovanie krajiny v podobe pastvy, ktorá pomôže zachovať toto unikátne miesto pre ďalšie generácie.

Peniažtek slovenský

Peniažtek slovenský (Thlaspi jankae)

Hadinec červený (Echium maculatum)

Hadinec červený (Echium maculatum)

Kosatec bezlistý uhorský (Iris aphylla subsp. hungarica)

Rumenica turnianska (Onosma viridis)

Poniklec veľkokvetý (Pulsatilla grandis)

Poniklec veľkokvetý (Pulsatilla grandis)