Územie európskeho významu Ladmovské vápence sa nachádza na území obce Ladmovce a Zemplín s celkovou rozlohou 345,02 ha a je vyhlásené z dôvodu zabezpečenia priaznivého stavu suchomilných biotopov európskeho významu. Osobitný význam v území majú pasienky s výskytom biotopu suchomilných travinnobylinných a krovinových porastov na vápnitom podloží a subpanónske travinnobylinné porasty. Z rastlín sa tu vyskytujú chránené druhy európskeho významu kosatec bezlistý uhorský (Iris aphylla ssp. hungarica) a poniklec veľkokvetý (Pulsatilla grandis). Z ďalších vzácnych druhov sa tu vyskytuje červenohlav obyčajný (Anacamptis morio), vstavač purpurový (Orchis purpurea), hlaváčik jarný (Adonis vernalis) ako aj jasenec biely (Dictamnus albus). Lúčne spoločenstvá taktiež zdobí aj prítomnosť motýľov, akým je aj chránený ohniváčik veľký (Lycaena dispar). Rovnako sa na Ladmovských vápencoch však nachádzajú aj teplomilné panónske dubové lesy a teplomilné kroviny. Dospelé alebo dožívajúce dreviny a mŕtve drevo na lesostepných lokalitách hostia druhy ako fuzáč veľký (Cerambyx cerdo) a roháč veľký (Lucanus cervus). Mozaiková pasienková krajina s roztrúsenými drevinami a okrajmi lesov je taktiež domovom kobylky Štysovej (Isophya stysi). Územie európskeho významu sa prekrýva s národnou prírodnou rezerváciu Kašvár a CHKO Latorica.
Projektové aktivity pre zlepšenie priaznivého stavu
V rámci projektu LIFE SUB-PANNONIC, zameraného na obnovu biotopov a druhov suchomilných travinnobylinných porastov, vykonávame niekoľko aktivít smerujúcich k zlepšeniu priaznivého stavu:


Stav územia pred zahájením projektových aktivít (2023) | Stav územia po ukončení projektových aktivít (2024)
Výrub náletových drevín z dôvodu obnovy pasienkov
Suchomilné travinno-bylinné biotopy sú ohrozené absenciou prepásania a z toho vyplývajúcimi sukcesnými procesmi – zarastanie travinných biotopov náletovými drevinami (hlavne trnkami a šípkami). Výrubom drevín sa snažíme obnoviť tieto vzácne nelesné biotopy, ktoré sa tu v minulosti vďaka tradičnej pastve nachádzali prirodzene, pretože zvieratá zarastanie regulovali ohryzávaním. Pri výrube dbáme na to, aby zostala zachovaná mozaika lúk s jednotlivo rastúcimi drevinami, ktoré dotvárajú charakter pasienkovej krajiny.
Odstraňovanie inváznych druhov
Cieľom tejto aktivity je odstraňovať invázne, nepôvodne druhy rastlín, a predovšetkým dreviny, ktoré sa v tomto území vyskytujú. Invázne druhy totiž zaberajú priestor pre rast našich pôvodných druhov, ktoré sú dôležitými členmi druhovej rozmanitosti našej krajiny. Preto sa snažíme potlačiť výskyt nepôvodného, invázneho druhu dreviny — pajaseňa žliazkatého (Ailanthus altissima), čím zabraňujeme aj jeho ďalšiemu rozširovaniu.
Obnova tradičnej pastvy
Na Ladmovské vápence sme spolu s miestnym farmárom a v spolupráci s obcou Ladmovce prinavrátili pastvu oviec a kôz na viac ako 80 hektároch a to aj vďaka výrubom obnoveným plochám. Zvieratá sa postarajú o to, aby pôvodné pastviny znovu nezarástli. Pastva tak priamo zlepšuje priaznivý stav suchomilných travinnobylinných biotopov a taktiež ho priamo zachováva, čím sa zároveň zlepšujú podmienky pre výskyt chránených a vzácnych druhov.