PROJEKT: LIFE Resistance – Komplexná obnova dunajských lužných biotopov a podpora ich odolnosti voči inváznym druhom rastlín
Prezentácia aktivít projektového partnera Národný park Fertő-Hanság

Na prvom zasadnutí riadiaceho výboru projektu, ktoré sa konalo 19. novembra, sa zišli zástupcovia ôsmich prijímajúcich organizácií, aby prediskutovali pokrok, úspechy a plány projektu do budúcnosti.

Zasadnutie sa začalo vymenovaním členov Riadiaceho výboru zastupujúcich BROZ – ochranárske združenie, Lászlo Szomolányi – rodinný farmár, PSBC SAV – Centrum pre biológiu rastlín a biodiverzitu Slovenskej akadémie vied, NLC – Národné lesnícke centrum, VÚVH – Výskumný ústav vodného hospodárstva, PKE – Pisztrángkör, FHNPD – Národný park Fertö Hanság a PRIF – Prírodovedecká fakulta Univerzity Komenského Bratislava. Štatút riadiaceho výboru, s ktorým sa vopred oboznámili, bol prijatý bez námietok, čím sa položil pevný základ pre budúce riadenie a rozhodovanie.

Každý projektový partner predstavil aktuálne informácie o svojich progresoch projektu:

BROZ informovala o kľúčových míľnikoch vrátane prijatia kľúčových zamestnancov, začatia stretnutí so stakeholdermi a obstarania infraštruktúry na obnovu pastvy v Čiližských močiaroch. Okrem toho sa začali opatrenia biologickej kontroly zamerané na pajaseň žliazkatý, vytvorili sa materiály na vizuálnu komunikáciu proejktu, ako je logo a webová stránka, a začalo sa aj sieťovanie s projektmi v celej Európe, ktoré sa zaoberajú relevantnými témami.

PSBC SAS začali s terénnym výskumom podporovaného dobrovoľníkmi, zaobstarali potrebnú multispektrálnu kameru a spustili trénovanie softvéru na analýzu mokraďovej vegetácie v Čiližských močiaroch.

VÚVH sa podelilo o predbežné zistenia zo štúdií obnovy mokradí vrátane simulácií záplav, trvania zatopenia lokalít po ich obnove a mapovania potenciálnych lokalít na obnovu.

NLC oznámilo výber lokality pre škôlku s genetickou základňou a pokrok v štúdiách týkajúcich sa plánov výsadby stromov s použitím ektomykoríznych húb. V súčasnosti prebieha počiatočná identifikácia stromov jednotlivých druhov na odber vzoriek húb.

PKE odprezentovali uskutočnená sretnutia zamerané na zapojenie mládeže prostredníctvom Klubu mladých rendžerov a plány interaktívnych vzdelávacích exponátov zameraných na podporu environmentálneho povedomia.

FHNPD informovala o pokroku pri vypracúvaní metodík monitoringu potláčania inváznych druhov a príprave praktických hodín v teréne pre študentov lesníctva.

SZL uskutočnil prezentáciu v teréne v chránenom území SCI Szigetköz, kde bola zavedená pastva byvolov.  Ďalej pracujú na vývoji nového virtuálneho systému v spolupráci s miestnymi odborníkmi z univerzity.

Stretnutie sa skončilo produktívnou diskusiou zameranou na spoločné výzvy. Témy zahŕňali nástrahy pastvy v oblastiach ohrozených povodňami, začlenenie ochrany biodiverzity do poľnohospodárskych postupov a potenciálnu spoluprácu s akademickými inštitúciami, ktoré vykonávajú súvisiaci výskum.

Stretnutie odzrkadľovalo spoločný záväzok všetkých príjemcov pomoci napredovať v plnení cieľov projektu LIFE Resistance. V rámci projektu bol dosiahnutý významný pokrok a členovia riadiaceho výboru sa tešia, že sa v nasledujúcich mesiacoch bude na týchto úspechoch stavať.