Dunaj preteká cez 10 európskych krajín. Na 2 840-tich kilometroch hostí obrovskú rôznorodosť – kultúrnu i prírodnú, ktorá si zaslúži väčšiu pozornosť verejnosti.
Udržateľnú stratégiu pre ľudí i prírodu sa snaží už od roku 2011 rozvíjať Európska stratégia pre dunajský región. Hlavnými aktérmi na poli environmentálnej výchovy a trvalej udržateľnosti sú chránené územia. DANUBEPARKS je sieť chránených území pozdĺž Dunaja medzi Čiernym lesom na západe a Čiernym morom na východe.
28. mája odštartovala DANUBEPARKS Assessment tour, v rámci ktorej sa bude posudzovať ponuka environmentálnej výchovy v dunajskom regióne. Je to turné cez všetkých desať krajín pozdĺž rieky Dunaj, ktoré vedie do viac ako 30-tich miest, kde ľudia môžu zažiť, objaviť a naučiť sa niečo o prírode lužných lesov. Program je nabitý návštevami v teréne, rozhovormi a občas prekonávaním dlhých vzdialeností medzitým.
Cieľom cesty je získať nové skúsenosti a nápady, vybudovať spoluprácu, získať prehľad o tom, čo v súčasnosti existuje a použiť všetky tieto zistenia na zlepšenie a skompletizovanie ponuky environmentálnej výchovy v dunajských chránených územiach.
Celú cestu môžete sledovať na blogu – pripojte sa k posádke, kliknite na http://www.danubeparks.org/blogs/danube_education, a sledujte nové správy každý deň!
Zoznam miest, s plánovanými zastávkami: Ulm – Beuron – Riedlingen – Bächingen – Neuburg – Ingolstadt – Weltenburg – Moos – Engelhartszell – Rossatz – Viedeň – Hohenau – Eckartsau – Bratislava – Mosonmagyaróvar – Lipót – Veľký Lél – Ostrihom – Višehrad – Kisoroszi – Racalmas – Kölked – Kopacevo – Tikves – Krapje – Drenov Bok – Kupinovo – Deliblato – Donji Milanovac – Orsova – Belene – Tutrakan – Ivanovo – Comana – Tulcea – Murighiol – Sf. Gheorghe – Sulina – Crisan – Galati – Slobozia Mare – Vilkovo.