Územie európskeho významu Brezovská stráň sa nachádza na území obce Plášťovce s celkovou rozlohou 420,05 ha a je vyhlásené z dôvodu zabezpečenia priaznivého stavu biotopov európskeho významu. Ide predovšetkým o južne orientované svahy a náhornú planinu na južnom okraji Krupinskej planiny nad údolím rieky Litava. Väčšina územia je porastená teplomilnými dubovými lesmi, ktoré tvoria biotopy európskeho významu Karpatské a panónske dubovo-hrabové lesy, Teplomilné panónske lesy a Panónsko-balkánske cerové lesy.
Ostrovy nelesnej vegetácie tvorí mozaika pionierskej vegetácie na andezitových tufoch, miestami so skalnými partiami a vegetácia kavyľových stepí, ktorá reprezentuje biotop európskeho významu Subpanónske travinno-bylinné porasty. Tie obývajú viaceré ohrozené a vzácne druhy rastlín, akým je aj kosatec nízky (Iris pumila). Prechody medzi lesom a stepnou vegetáciou demonštrujú pasienkové lesy so širokou korunou.
Dospelé alebo dožívajúce dreviny a mŕtve drevo na presvetlených lesostepných lokalitách hostia druhy roháč veľký (Lucanus cervus), pižmovec hnedý (Osmoderma eremita) a kováčik fialový (Limoniscus violaceus). Čo sa týka pasienkov s rozvoľnenou drevinovou vegetáciou, nájdeme tu motýlie klenoty ako hnedáčik osikový (Euphydryas maturna), ohniváčik veľký (Lycaena dispar) priadkovec trnkový (Eriogaster catax), jasoň chochlačkový (Parnassius mnemosyne) a vzácne aj modráčik bahniskový (Maculinea nausithous). Z ostatných živočíchov je tu pozorovaný výskyt jašterice múrovej (Lacerta muralis), jašterice zelenej (Lacerta viridis), krátkonôžky štíhlej (Ablepharus kitaibelii), užovky hladkej (Coronella austriaca), mloka dunajského (Triturus dobrogicus) a netopiera veľkouchého (Myotis bechsteinii).
Najväčším ohrozením prírodných hodnôt tohto územia je opúšťanie od využívania územia a následné zarastenie pasienkov a to predovšetkým nepôvodnými a inváznymi druhmi ako aj zalesňovanie územia.