Letné mesiace nie sú len obdobím prázdnin v škole a dovoleniek pri mori. V Stredisku environmentálnej výchovy Dropie sme počas letných mesiacov prijímali exkurzie detí zo základných a materských škôl, detských táborov, ktoré sa hravou formou mohli dozvedieť o krásach a hodnotách Žitného ostrova, dôležitosti hmyzu ako významnej zložky potravy pre operence, potreby opeľovačov v krajine a o možnostiach, ako vieme zvýšiť biodiverzitu na záhrade či v školskom areáli.

Mohli na vlastnej koži zažiť prácu ornitológa a krúžkovanie vtákov v rámci ornitovychádzok do CHVÚ Ostrovné lúky. Ďalej vyskúšať si postaviť a zavesiť vtáčiu búdku. Pre nás – lektorov, to bola aj skúška nových výučbových programov, ktoré chystáme v rámci projektu Life – Ochrana vtákov v CHVÚ Ostrovné lúky v spolupráci s Bratislavským regionálnym ochranárskym združením. Našim cieľom je pútavou formou predstaviť a priblížiť nenahraditeľnú úlohu každého organizmu, či zložky životného prostredia v krajine okolo nás.

Je príjemné sledovať priame reakcie detí na aktivity ktoré sme vymysleli, sledovať ich ako v jednoduchom hmyzom hoteli pozorujú nedávno „zaviečkované“ steblo krídlatky (agresívnej inváznej byliny, ktorá obsadzuje veľké plochy a znižuje prirodzenú biodiverzitu) samotárskou osičkou.

V pripravovanej príručke budú aj praktické návody ako vybudovať hmyzí hotel, kŕmidlo či vtáčiu búdku, predstavený bude spôsob na stavbu búdky pre netopiere, základy výsadby záhonu, ktorý poskytne potravu pre hmyz. A ten hmyz bude následne ulovený vtákom, toho možno chytí líška a tak pekne dookola. Lebo len takáto krajina je naozaj živá.