Možno ste o tom počuli, možno nie, že korytnačky močiarne sa kedysi na našom území jedli. Rybári ich lovili a potom ich priamo konzumovali alebo s nimi obchodovali. Korytnačku nebolo ťažké chytiť ani pre bežných ľudí, deti sa s nimi na brehu Dunaja bežne hrávali.
Napríklad v Bratislave bolo úplne bežné, že ľudia si do Vydrice chodili kupovať od rybárov korytnačky na polievku.
Korytnačka bola zároveň aj povoleným pôstnym mäsovým jedlom, keďže ide o vodného živočícha, takže konzumovať ju v pôstnom období nebol hriech. Korytnačky vo väčšom odoberali napríklad mnísi z kláštorov, dokonca v niektorých kláštoroch mali svoje jazierka, kde si ich chovali. Je možné dokonca na internete nájsť aj recept na korytnačiu polievku s detailne popísanou prípravou (len pre silnejšie žalúdky).
To, že boli korytnačky také početné, bol dôsledok zdravých a nezregulovaných riek, ktoré napájali množstvo mokradí. Okrem nich mali korytnačky aj dostatok vhodných kladísk, kde sa mohli mláďatá nerušene vyvíjať a liahnuť.
Aktuálne pririečna a nížinná krajina v takomto stave nie je, na čo populácia korytnačiek výrazne doplatila. Určite mala nejaké následky aj jej konzumácia, ale keďže jej populácie začali výrazne klesať až po regulácii riek, tak pravdepodobne nie až také fatálne.
Aktuálne musíme nielen že korytnačky nejesť, ale brániť v konzumácii korytnačích vajec dokonca aj živočíšnym predátorom ako sú líšky, keďže korytnačka je už na Slovensku kriticky ohrozená.
Ak ju chcete chrániť spolu s nami, podporte našu zbierku na jej záchranu – https://broz.darujme.sk/korytnacka/