Slovenské poľnohospodárstvo v súčasnosti čelí veľkej hrozbe v podobe ochorenia slintačky a krívačky (SLAK). Ochranárske združenie BROZ, Slovenská ornitologická spoločnosť/BirdLife Slovensko a program Krajina živá preto žiadajú širokú verejnosť aj farmárov samotných o maximálnu zodpovednosť a dodržiavanie platných bezpečnostných pravidiel a preventívnych hygienických opatrení, aby sme tak spoločne zabránili ďalšiemu šíreniu nákazy. Zároveň sme pripravení pomáhať farmárom s komunikáciou a vysvetľovať ľuďom, prečo je situácia vážna a prečo sú prísne opatrenia v okolí fariem a na pasienkoch potrebné a opodstatnené. Nezodpovedné správanie totiž môže viesť k nevyčísliteľným škodám v poľnohospodárstve, ale aj v chránených územiach, ktoré sú udržiavané pastvou hospodárskych zvierat. “Dôrazne preto vyzývame ľudí k zodpovednosti a žiadame ich, aby dodržiavali platné opatrenia a nevstupovali na pasienky so zvieratami. Mnohí chovatelia si nemôžu dovoliť dlhodobé ustajnenie svojich zvierat a každý kontakt s nimi zbytočne zvyšuje riziko šírenia infekcie“, hovorí Jakub Cíbik, komunikačný manažér BROZ.
Naše organizácie súčasne vyjadrujú hlboký súcit a podporu všetkým farmárom a chovateľom, ktorí dnes okrem šírenia SLAK čelia aj ďalším obrovským byrokratickým, ekonomickým či environmentálnym výzvam. Obávame sa preto, že táto epidémia napokon môže byť pre mnohých z nich likvidačná. Zároveň považujeme za dôležité v tejto súvislosti poukázať na skutočnosť, že SLAK nepredstavuje hrozbu len pre momentálne najviac zasiahnuté veľké halové chovy, ktorým sa dostáva najväčšia pozornosť, ale aj pre množstvo ďalších hospodárov a takisto pre obnovu vzácnych nelesných biotopov prostredníctvom pastvy. „Tradičné pasenie sa z našej krajiny od polovice minulého storočia postupne vytráca a napríklad na Podunajsku na istý čas prakticky zaniklo. Poľnohospodárstvo sa tu aj v dôsledku dlhodobo nedostatočnej podpory pastvy zo strany slovenskej a európskej poľnohospodárskej politiky preorientovalo na rastlinnú výrobu a zostalo tu prakticky iba zopár veľkých, zväčša ustajnených chovov zvierat“, približuje Adriana Hološková zo Slovenskej ornitologickej spoločnosti.
Aj z tohto dôvodu dnes v regióne, ktorý je momentálne najväčším ohniskom nákazy, naše organizácie prevádzkujú vlastné ochranárske farmy a dlhodobo tu spolupracujeme s lokálnymi chovateľmi. Pastva hospodárskych zvierat je nevyhnutná pri obnove vzácnych stepných biotopov ako sú slaniská, viate piesky či xerotermné trávnaté porasty. A aj preto si dovoľujeme touto formou apelovať na spoločnosť a štát, aby sa pri riešení tejto krízy v poľnohospodárskom sektore nezabúdalo na menších či ekologických farmárov. Ich prínos k rozmanitosti a udržateľnosti poľnohospodárskej krajiny je totiž nenahraditeľný. “Títo farmári často hospodária aj na ťažšie dostupných či menej produktívnych, no environmentálne hodnotných územiach, kde to pre väčšie podniky už nie je ekonomicky výhodné. Udržiavanie nelesných biotopov prostredníctvom poľnohospodárskych postupov je kľúčové pre ochranu vzácnych druhov aj samotnej krajiny a ak by v dôsledku SLAK zanikali farmy, hrozí, že s nimi postupne zmizne aj veľká časť našej prírodnej rozmanitosti”, dodáva Adriana Hološková.
Tlačová správa
Bratislava, 14.4.2025
Kontaktné osoby:
BROZ – ochranárske združenie, Krajina živá: Jakub Cíbik (cibik@broz.sk)
SOS/Birdlife Slovensko: Adriana Hološková (holoskova@vtaky.sk)