PROJEKT: Duna menti ártéri élőhelyek rehabilitációs és kezelési programja
simulovaná záplava ramennej sústavy Dunaja

2024. március 2-án, szombaton fokozatosan megkezdték a vízátfolyás növelését a Doborgazi vízbevezető rendszeren keresztül, lehetővé téve, hogy a Duna bal oldali ágrendszerébe, az úgynevezett szárazföldi deltába áramoljon a víz. A cél az, hogy ezt az értékes folyóág- és mocsárrendszert ismét a dunai vízhálózathoz csatolják. Ez a terület a Bősi vízierőmű megépítése óta csak – mesterségesen létrehozott – vízbevezető objektumon keresztül kapcsolódik a dunai vízhez, és a szimulált árvizek az egyetlen módja annak, hogy jelentősebb vízpótlást biztosítsanak. Az aktuális tavaszi szimulált árvíz már a kilencedik a folyóág rendszerében, amely, mint mindezidáig, számos tárgyalás eredménye a természetvédők, vízgazdálkodók és energetikai szakemberek között. Szombat óta fokozatosan emelkedik a vízátfolyás, amely jelenleg 120 m³/másodperc magasságban kumulálódik, és a következő 15 napban folyamatosan áramlik a területre. Ezen 15 nap alatt megtelnek a mocsarak, elárasztják az ártéri erdőket, és ez a megnövekedett vízátfolyás segít a folyóágakból kiöblíteni az üledékeket, hogy a kavicsos meder feltáruljon és javuljon a víz beszivárgása a talajba.

Idén a legkorábban kezdjük az árvíz időszakát az elmúlt 4 évhez képest (mivel a tavasz kezdete jelentősen eltolódott; a vegetációs időszak, valamint a kétéltűek szaporodási időszaka is késlekedik), hogy a mocsarakat olyan fajok számára is feltöltsük, amelyek korábban szaporodnak.

2020-ban petíciót indítottunk, amelynek eredményeként sikerült újraéleszteni a szimulált árvizeket, amelyek néhány évig elmaradtak, annak ellenére, hogy már a Bősi vízierőmű építésekor kompenzációs intézkedésként tervezték őket, e ritka ökoszisztéma megóvása érdekében. Az árvízek megvalósítása szoros együttműködésben történik közöttünk, a Szlovák Természetvédelmi Hivatal, valamint a Vízügyi Kutatóintézet (VÚVH) részvételével. Az árvíz lebonyolításáért (és méginkább zökkenőmentes lebonyolításáért) a VÍZGAZDÁLKODÁSI ÉPÍTKEZÉS, ÁLLAMI VÁLLALAT és a SZLOVÁK VÍZGAZDÁLKODÁSI VÁLLALAT, állami vállalat is felelős.

Örülünk ennek az árvíznek, mivel ez az egyetlen módja annak, hogy életben tartsuk az ártéri ökoszisztémákat ebben a technikailag befolyásolt területen. Ez a terület rendkívül jelentős a biodiverzitás, a szénmegkötés és a terület éghajlatának mérséklése szempontjából. A klímaválság és a biodiverzitás válsága idején ez az egyik legfontosabb dolog, amit a természetünkért tehetünk.

Az árvíz menetét ezen a linken tudod megtekinteni.