PROJEKT: Duna menti ártéri élőhelyek rehabilitációs és kezelési programja
Vojčianske rameno

A projekt legkarizmatikusabb eredményeinek bemutatása

Március 12-13. között a LIFE Duna menti ártéri projekt ellenőrzésének céljából látogatást tett a projekt monitorozásáért felelős szakértő és az Európai Bizottság képviselője. A program sűrű volt: kedden kora reggel Budapesten, a Hárosi-szigeten indult a küldetés, ahol a projekt magyar partnere, a Duna-Ipoly Nemzeti Park képviselői bemutatták az ártéri erdők helyreállítására irányuló tevékenységeiket. Ezek közé tartozott az őshonos fafajok szaporítóanyagának előállítása, ültetvények telepítése, a csemeték állati rágás elleni védelme környezetbarát bevonatokkal, valamint az invazív fajokkal szembeni küzdelem.

Lužný les na ostrove Háros

Ebéd után a projekt szlovákiai területére látogattunk, először a Vágfüzes melletti helyi szövetkezetbe, ahol a sikeres együttműködés eredményeit mutattuk be, amelyeknek köszönhetően helyreállítottuk a legeltetést az Apáli-szigeten. A helyszínen megtekintettük a rétek állapotát, amelyeket a projekt kezdetén kaszáltak és tisztítottak meg az idegenhonos fáktól, és előkészítették a legeltetésre. 2023 nyarán karámok, kutak és itatók kerültek kihelyezésre, és a tehenekkel végzett legeltetési szezon első évét követően a terület felismerhetetlenül megváltozott az előző állapotokhoz képest.

Spasené lúky Apálskeho ostrova

Ezután is gazdag program várt ránk a Nagyléli-szigeten. Itt is büszkén mutattuk be a legeltetés eredményeit több helyszínen, beleértve a gondozott fűzfaerdőket, valamint a felújított csatornát és a helyreállított vizes élőhelyeket, amelyek jelentős mértékben hozzájárultak a sziget vízrajzi rendszerének javításához, például a kétéltűek számára. A projekt keretében Nagylélen 7 információs táblát is kihelyeztek. Sötétedés után, a mobiltelefonok fényénél néztük meg a Nagyléli ágat a pontonról, és beszélgettünk korábbi természetvédelmi sikereinkről. Végül bemutattunk egy kiállítást a dunai ártéri életéről, amelyet a felújított történelmi magtárban helyeztünk el, és megvendégeltük látogatóinkat a helyi farm házi készítésű sajtjaival.

Na brehu Veľkolélskeho ostrova

A második nap a tevékenységek bemutatásával kezdődött a Nemzeti Erdészeti Központban, Bősön, ahol a projekt keretében egy egyedülálló, teljesen automatizált fóliasátrat építettek, amelyben az NLC partnere őshonos ártéri fafajok csemetéit neveli. A legeltetés és a fűzfák metszésének eredményeit a Nagybodak területen is bemutattuk. A projekt legfontosabb tevékenységei közé tartozott a dunai ágrendszer vízrajzának helyreállítása – meglátogattuk a Királyi rétet, ahol a helyreállítási munkák még zajlanak, és az alsó vajkai Duna-ágat, amelyet már revitalizáltak. A nap fénypontja pedig a 120 m3/s kívánt áramlással zajló tavaszi szimulált árhullám bemutatása volt.

fóliovník

Az ilyen jellegű projektellenőrzések nemcsak a monitorok számára jelentenek lehetőséget arra, hogy ellenőrizzék a tervezett tevékenységek helyes végrehajtását, hanem számunkra is ösztönzőt adnak a további munkához, amikor látjuk, mennyit értünk el a dunai ártéri természet védelme érdekében az elmúlt évek során. 

Dunajské luhy
Vojčianske rameno
Jarná simulované záplava