Így nevezhetnénk azt a háromnapos szakmai tanulmányutat, amelyet közösen tettek meg az osztrák és németországi természetvédők, vízgazdálkodási szakemberek, természettudósok, technikusok, tervezők, posztgraduális hallgatók, valamint a vízgazdálkodási gyakorlatból érkező szakértők és a Szlovák Környezetvédelmi Minisztérium képviselői.
2022. október elején szakmai tanulmányutat szerveztünk, amely során a Duna mentén (Ausztriában) és a német Isar folyón végrehajtott jelentős és kiterjedt revitalizációs intézkedéseket látogattunk meg. Minden helyszínen kiváló szakemberek irányították a résztvevőket, köztük az osztrák és német állami vízgazdálkodási ügynökségek (Via Donau, Wasserwirtschaftsamt Landshut, VERBUND Hydro Power GmbH) képviselői, akik a revitalizációs intézkedések előkészítésében és a LIFE projektek tevékenységeinek koordinálásában is részt vettek. Különösen értékes volt a NEEMO EEIG képviselőjének jelenléte, aki a LIFE projekteket figyelemmel kíséri Németországban.
A tanulmányutak átfogó képet nyújtottak a revitalizációs megközelítésekről, valamint válaszokat adtak a helyreállítási intézkedések működésére és megvalósítására Ausztriában és Németországban. Az előadások mellett a helyszíni inspiráló beszélgetések is kiemelkedő élménynek bizonyultak. Kellemes volt látni az állami szervezetek képviselőit, akik nemcsak más szakemberek motiválására képesek, hanem tapasztalataikat is megosztják, büszkék a helyreállított folyószakaszokra, és örömmel tapasztalják, hogy a folyóban egyre több hal talál otthonra, valamint új élőhelyek alakulnak ki, ahol az őshonos halak szaporodhatnak.
Ausztriában és Németországban már évtizedek óta foglalkoznak folyók és kisebb vízfolyások revitalizációjával. Egyes városok és községek számára a pusztító árvizek váltak a revitalizációs intézkedések elindító mechanizmusává, ahogyan azt az Isar folyó vízgazdálkodói is elmondták. A revitalizációk támogatása állami, regionális és községi szinten egyaránt zajlik. A folyók revitalizációját nemcsak védett területeken végzik, hanem jelentős intézkedések révén a városokban és falvakban is, a legfrissebb vízgazdálkodási ismeretekre és kutatásokra támaszkodva, innovatív megközelítéseket hozva a területre.
Örömmel értesítjük önöket , hogy sikerült összekapcsolni a szakembereket az állami, közszolgáltató és civil szervezetekből, valamint az egyetemek képviselőit egy barátságos és kissé dunai dinamizmusban gazdag légkörben, a Duna árvízvédelmi és kezelésével kapcsolatos projektjeink, a „Duna ártéri biotópok helyreállítása és kezelése” (LIFE14 NAT/SK/001306) és a „Duna dinamizmusvonalai” (LIFE18 NAT/AT/000733) támogatásával.
Köszönjük mindenkinek az értékes együtt töltött időt, és várjuk a következő találkozókat, kihívásokat és közös revitalizációkat a szlovákiai folyószakaszokon.