Február és március hónapban a Duna eredeti csatornája mellett fekvő Čalovo, Gabčíkovo és Šamorín erdőgazdálkodási egységek kiválasztott állományaiban gyökérmintákat gyűjtünk a mikorrhizák alkalmazásának vizsgálatához és későbbi teszteléséhez a természetes erdőállományok helyreállításához felhasználandó csemeték nevelésében.

A minták gyűjtését szándékosan a nyugalmi időszakban végeztük, amikor a növényi szövetekben nem zajlanak intenzív élettani folyamatok, különösen növekedés. A gyökérminták ebben az időszakban történő gyűjtésének célja az volt, hogy olyan gyökérrészeket és finom gyökereket kapjunk, amelyek maximálisan megőrzött morfológiai jellemzőkkel rendelkeznek, és amelyek szükségesek a mikorrhiza jelenlétének és kiterjedésének első értékeléséhez binokuláris nagyítóval.

Mivel a fafajok összetételében a nyár és a fűz túlsúlyban van, és az erdősítésben ezeket a fafajokat kiemelten alkalmazzák, a gyökérmintákat elsősorban e fajok példányaiból vették. A többi fafaj (kőris, szil, tölgy) terepi mintavételét ismét a nyugalmi időszakban – 2025/2026 őszén, telén – tervezzük.
