A Dunacsún és Oroszvár határában 674,08 hektáron létesített Szigeti-rétek Különleges Természetmegőrzési Terület védettségének oka az ártéri erdőkhöz és vízfelületekhez kötődő európai jelentőségű élőhelyek kedvező állapotának biztosítása. Értékesek azonban a terület legelői is, amelynek mésztartalmú talaján szárazságkedvelő gyepek és cserjék honosodtak meg számos kosborfélével, mint a            poloskaszagú kosbor (Anacamptis coriophora), az agárkosbor (A. morio), a tornyos vitézvirág (A. pyramidalis), a vitézkosbor (Orchis militaris), a sömörös pettyeskosbor (Neotinea ustulata) vagy az igen ritka őszi füzértekercs (Spiranthes spiralis). Az erdősztyep elhaló faanyagában megfelelő otthonra talál a skarlátbogár (Cucujus cinnaberinus), a nagy hőscincér (Cerambyx cerdo) és a nagy szarvasbogár (Lucanus cervus).

Roháč obyčajný

Nagy szarvasbogár (Lucanus cervus)

Cerambyx cerdo

Nagy hőscincér (Cerambyx cerdo)

Plocháč červený (Cucujus cinnaberinus)

Skarlátbogár (Cucujus cinnaberinus)

Vážka jednoškrvnná (Leucorrhinia pectoralis)

Lápi szitakötő (Leucorrhinia pectoralis)

A terület képének kialakításában fontos szerepet játszott az oroszvári uraság és a kastély tulajdonosai a 17. századtól a 20. századig, akik a jelenlegi védett területen juhot, szarvasmarhát és lovakat tartottak. A legeltetés hozzájárult a szórványos fákkal tarkított legelők fenntartásához. A szárazságkedvelő sztyepp jellegű kavicspad nagyrészét kitermelték, amivel csökkent az eredeti élőhelyek területe.

Vstavač vojenský 
(Orchis militaris)

Vitézkosbor (Orchis militaris)

Pokrut jesenný (Spiranthes spiralis)

Őszi füzértekercs (Spiranthes spiralis)

Bobor vodný (Castor fiber)

Eurázsiai hód (Castor fiber)

Ohniváčik veľký (Lycaena dispar)

Nagy tűzlepke (Lycaena dispar)

A védett területet főként a legelők elgazosodása és a nem eredeti, invazív fajok megjelenése jelenti, mint a mirigyes bálványfa (Ailanthus altissima), a fehér akác (Robinia pseudoacacia), a magas aranyvessző (Solidago gigantea), a kanadai aranyvessző (S. canadensis), az egynyári seprence (Erigeron annuus) és a lándzsáslevelű őszirózsa (Symphyotrichum lanceolatum). A LIFE SUB-PANNONIC projekt célja az erdősztyepp élőhelyek és fajok állapotának javítása az invazív, nem eredeti fajok eltávolításával, valamint a legeltetés és kaszálás visszaállításával.

Vyhrabávanie sena

Széna gereblyézése

Invázny druh pajaseň žliazkatý (Ailanthus altissima) výrazne obsadzuje vzácne biotopy a vytvára husté porasty

Az sűrű állományokat képező mirigyes bálványfa (Ailanthus altissima) invazívan benyomul az értékes élőhelyekre

Odstraňovanie pajaseňa v praxi

A mirigyes bálványfa eltávolítása a gyakorlatban