A Dunacsún és Oroszvár határában 674,08 hektáron létesített Szigeti-rétek Különleges Természetmegőrzési Terület védettségének oka az ártéri erdőkhöz és vízfelületekhez kötődő európai jelentőségű élőhelyek kedvező állapotának biztosítása. Értékesek azonban a terület legelői is, amelynek mésztartalmú talaján szárazságkedvelő gyepek és cserjék honosodtak meg számos kosborfélével, mint a poloskaszagú kosbor (Anacamptis coriophora), az agárkosbor (A. morio), a tornyos vitézvirág (A. pyramidalis), a vitézkosbor (Orchis militaris), a sömörös pettyeskosbor (Neotinea ustulata) vagy az igen ritka őszi füzértekercs (Spiranthes spiralis). Az erdősztyep elhaló faanyagában megfelelő otthonra talál a skarlátbogár (Cucujus cinnaberinus), a nagy hőscincér (Cerambyx cerdo) és a nagy szarvasbogár (Lucanus cervus).
A terület képének kialakításában fontos szerepet játszott az oroszvári uraság és a kastély tulajdonosai a 17. századtól a 20. századig, akik a jelenlegi védett területen juhot, szarvasmarhát és lovakat tartottak. A legeltetés hozzájárult a szórványos fákkal tarkított legelők fenntartásához. A szárazságkedvelő sztyepp jellegű kavicspad nagyrészét kitermelték, amivel csökkent az eredeti élőhelyek területe.
A védett területet főként a legelők elgazosodása és a nem eredeti, invazív fajok megjelenése jelenti, mint a mirigyes bálványfa (Ailanthus altissima), a fehér akác (Robinia pseudoacacia), a magas aranyvessző (Solidago gigantea), a kanadai aranyvessző (S. canadensis), az egynyári seprence (Erigeron annuus) és a lándzsáslevelű őszirózsa (Symphyotrichum lanceolatum). A LIFE SUB-PANNONIC projekt célja az erdősztyepp élőhelyek és fajok állapotának javítása az invazív, nem eredeti fajok eltávolításával, valamint a legeltetés és kaszálás visszaállításával.