PROJEKT: Duna menti ártéri élőhelyek rehabilitációs és kezelési programja
Rosnička zelená

Hogyan befolyásolják a szimulált árvizek a békák és szalamandrák szaporodását?

A LIFE Dunajské luhy projekt során a kétéltűek monitorozása 2022-ben is folytatódott. Több területet figyeltünk meg hat különböző helyszínen. A kétéltűek szaporodását nagymértékben befolyásolta a szimulált árvizek ütemezése. Ebben az évben a tavaszi árvíz május 14-én kezdődött és 30 napig tartott, míg a nyári június 13-án kezdődött, és 16 napig tartott.

A Dunai kanyarok (Dunajské kriviny) területén 2022-ben jó volt a vízellátás, így kiváló feltételeket biztosított a kétéltűek szaporodásához. A vízszintet tovább javították a szimulált árvizek is. A kétéltűeket vonzotta a nedves terület is, amelyet az ártéri erdőben alakítottak ki, ahol a fák fokozatosan elhalnak, így a terület világosabbá válik.

Marcová znáška skokana štíhleho
Marcová znáška skokana štíhleho

Doborgazban az egyes területek elöntésével egy összefüggő mocsaras terület alakult ki, amely elegendő szaporodóhelyet biztosított a kétéltűek számára a kora tavasztól egészen a nyárig.

Zatopená plocha v lese po simulovanej záplave
Zatopená plocha v lese po simulovanej záplave

A Dunai kanyarok és Doborgaz közel helyezkednek el a bevezető nyílásokhoz, ahol a víz bejut a mellékágrendszerbe. Ennek köszönhetően a szimulált árvizek intenzívebben hatnak ezekre a területekre, így jól el vannak látva vízzel.

Más helyzet alakult ki a Királyi rét, a Bakai ág és az Isztrága környékén. Számos helyszínen áprilisban szárazság uralkodott. Annak ellenére, hogy júniusban jó volt a vízellátás, kevés egyedet figyeltek meg, ami valószínűleg a kedvezőtlen tavaszi vízállással függ össze. Ezeknek a helyszíneknek kedvezőbb lenne, ha a tavaszi szimulált árvíz március végén vagy április elején kezdődne, hogy a kora tavasszal szaporodó fajoknak is legyen elég idejük.

Mloky bodkované sa na vyschnutej lokalite skrývali pod spadnutými kmeňmi stromov
Mloky bodkované sa na vyschnutej lokalite skrývali pod spadnutými kmeňmi stromov
Samička mloka dunajského
Samička mloka dunajského

A Királyi réten és Isztrága területén bár az árvizek idején elegendő víz állt rendelkezésre, július közepére ezek a területek kiszáradtak. Az elszigetelt pocsolyákban például vöröshasú unkák ebihalait találták, amelyek azonban valószínűleg nem tudtak átalakulni, mielőtt a pocsolyák teljesen kiszáradtak volna.

Skokan ostropyský
Skokan ostropyský

Isztrága területén 2022-ben új csatornákat hoztak létre, amelyeket a víz betöltése után a kétéltűek hamar benépesítettek. A szimulált árvíznek köszönhetően a környező mocsarak is víz alá kerültek, de röviddel az árvíz lecsengése után a víz eltűnt, és szárazon maradtak. A nyári árvíz meghosszabbítása lehetővé tenné a kétéltű lárvák sikeres átalakulását és javítaná populációik állapotát.

Rosnička zelená
Rosnička zelená

A kétéltűek előfordulása és szaporodása szempontjából kulcsfontosságú a megfelelő vízellátás. Néhány Duna menti alföldön élő faj (mocsári béka, barna varangy, pettyes szalamandra és dunai tarajosgőte) már kora tavasszal (március, április) elkezd szaporodni. Ezek számára fontos lenne, hogy a szaporodóhelyeik március közepétől víz alatt álljanak. Más fajok (zöld levelibéka, ásóbéka, vöröshasú unka és vízi békák) áprilistól június elejéig szaporodnak, és lárváik július végéig, augusztus elejéig fejlődnek a vízben. Ezeknek a fajoknak az optimális szaporodáshoz legalább július végéig vízre lenne szükségük.

Skokan zelený
Skokan zelený
Sledovaná lokalita Veľký háj
Sledovaná lokalita Veľký háj

Itt találja a 2019, 2020 és 2021-es kétéltű-monitorozás eredményeit.

(A monitorozás és annak értékelése; fényképes anyag szerzője: doc. Mgr. Peter Mikulíček, PhD., Zoológiai Tanszék, Comenius Egyetem, Pozsony)