Szakértői tanulmány, geodéziai felmérés és projekt dokumentáció
A Duna-ágrendszer központi részén, az F és G gátvonalak között található a Bakai ágrendszer. Ennek egyik nagyobb mellékága kapcsolódik a Királyréten található főághoz (munkaneve ág A), amely mellett két kisebb mellékág (B és C) maradványai is fellelhetők.
Az A, B és C ágak maradványainak tervei, amelyek módosításra kerülnek
A vízrendszerüket a belátható jövőben szeretnénk újraéleszteni. Jelenleg a Bakai ágrendszer és az A ág közötti kapcsolat sajnos el van zárva, hordalék és uszadékfa töltötte fel, néhány szakaszon pedig teljesen megszakadt vagy eldugult, többek között erdészeti utak miatt is.
A Duna ágrendszerének történelmi ortofotó térképe – Király-rét térség (1950)
Az első lépés a Király-réti ági rendszer újjáélesztéséhez a Vízügyi Kutatóintézet szakértői által készített tanulmány volt. Ezt követően geodétával és tervezővel közösen bejártuk a területet, hogy kijelöljük a geodéziai felméréshez szükséges kulcsfontosságú helyszíneket. Ezekre a felmérésekre alapozva készülhet el az építési engedélyhez szükséges projekt dokumentáció.
A célunk, hogy megnyissuk az ágat, eltávolítsuk az akadályokat a teljes folyás mentén, és a felső, illetve alsó szakaszokra szabályozható, megfelelő kapacitású átjárókat építsünk be. Ezzel újra vizet vezethetünk a mederbe, és visszacsempészhetjük az életet a területre – a vándorló halakat, valamint az ártéri erdő számára oly fontos árvizet.
Még sok munka áll előttünk – minden szükséges engedély és hozzájárulás beszerzése, a tulajdonjogi rendezés, az építési engedély iránti kérelem kidolgozása, a kivitelező kiválasztása stb. De már most alig várjuk, hogy a víz újra szabadon áramolhasson az ágon, és ezzel együtt visszatérjen az élet, valamint a természet dinamikus folyamatai.
Az erdészeti út és az ágrendszer (C ág) kereszteződési pontja