PROJEKT: Duna menti ártéri élőhelyek rehabilitációs és kezelési programja
Zrekonštruovaná prehrádzka C2 s vybudovaným rybovodom

Doborgaz (Dobrohošť) és Szap (Sap) között elterülő dunai ártéri erdők – a tövétől a hegyéig – a szárazföldi Duna-delta részét képezik, amely különleges és egyedi ágrendszert hozott létre. Ezek az ágak valaha szabadon kanyarogtak, kavicsot és homokot szállítva, majd lerakva a környező tájban, ahol jelentős mennyiségű talajvizet fogtak fel. Így alakult ki a természeti kincsnek számító talajvíz-rezervoár.

Dunajské luhy

Azonban az elmúlt két évszázadban az emberi tevékenység jelentős változást hozott a Dunai ágrendszerben. Ez elsősorban az árvízvédelmi gátak építésével, a Duna medrének hajózási feltételekhez való igazításával, valamint a folyó energetikai célú felhasználásával (például a bősi vízerőmű megépítésével) valósult meg. Ezen kívül a mezőgazdaság, az erdőgazdálkodás és a talajvízelvezetés intenzívebbé válása is jelentős hatást gyakorolt a területre. A mellékágak eredetileg kiterjedt, rendszeresen elöntött területei elszakadtak a főmedertől. Ezek a mellékágak a víz hiánya és az alacsony áramlási sebesség miatt nem tudják megfelelően táplálni a vegetációt, amely így leépül, és nagyrészt a megszakított folyamatok hatására elpusztul.

Spletité ramená vnútrozemskej delty Dunaja využívali ryby od nepamäti ako neresiská (foto P. Áč)

A Duna főágának vízhozama a vízerőmű kivezető csatornájába terelődött, így az eredeti mederbe csak korlátozott vízmennyiség (átlagosan 400 m³/s) jut. Összehasonlításképpen, a Bősi vízierőmű megépítése előtt ez körülbelül 2 000 m³/s volt.

A szlovák oldalon található ágrendszer vízutánpótlása csak a Doborgaznál található bevezető telepen keresztül valósul meg. Hosszabb időn át állandó vízmennyiséget engedtek az ágrendszerbe (a téli nyugalmi időszakban 20 m³/s, míg a nyári vegetációs időszakban 30 m³/s). 

Azonban a stabil vízhozam és vízszintek nem elegendőek a természetes folyamatok fenntartásához, valamint az időszakos árvizekhet kötődő ártéri erdők növényzetének megőrzéséhez. 

Nápustný objekt Dobrohošť počas simulovanej záplavy

Annak érdekében, hogy az egész elszakított mellékágrendszer ne száradjon ki, illetve ne folyjon vissza a Duna régi medrébe, amely a vízhiány miatt 3-4 méterrel alacsonyabban van, mint maga a mellékágrendszer, az egész területen gátvonalak rendszere (A–J) került kiépítésre. Egy-egy vonal általában több ágat is keresztez, így a mellékágrendszerben összesen akár 30 gát található. Minden gáton egy vagy több vízátvezető objektum található – keretjellegű átereszek, csövek vagy bukógátas átkelők.

Systém prehrádzok v ramennej sústave Dunaja (A – J)

A duzzasztógátak célja a víz visszatartása a területen és a vízszintek emelése a duzzasztott szakaszok láncolatában. Bár a duzzasztógátak rendszere biztosította a víz visszatartását és a vízszintek magassága nagyjából megfelel a Duna duzzasztása előtti állapotnak, a természetes vízszintingadozás és az áramlási dinamika nélkülözhetetlen a folyami ökoszisztéma, és így az ágrendszer számára is. Az álló vagy lassan áramló víz nem kedvez a természetes folyamatoknak – hiányzik az áramlás és a vízszint változása, valamint a part menti sekély területek és a kiterjedt mocsarak időszakos elárasztása és kiszáradása. Az ágrendszer áramlási viszonyai nem megfelelőek, és javításra szorulnak. A duzzasztógátak akadályt jelentenek a vándorló halak számára is, egyedüli kivétel a 2021-ben átalakított C2 duzzasztó, amely lehetővé teszi a halak felúszását. Az egész rendszer átfolyása elengedhetetlen a rendszeres kiöblítéshez, különösen árvizek idején, hogy lassítsák a medrek eliszaposodását. Ráadásul az ágrendszert a Duna medrének mélyülése és az eliszaposodás egyre inkább elszigeteli a fő medertől, ahol a vízszint akár 3,5 méterrel is alacsonyabb lehet. Ez megzavarja a Duna és ágrendszere közötti kölcsönhatást.

Az elmúlt években a BROZ természetvédelmi egyesület, a LIFE projektek keretében, stratégiai partnereivel együtt azon dolgozott, hogy helyreállítsa a Duna belvízi deltájának folyóágainak vízdinamikáját és megszüntesse a halak számára jelentett migrációs akadályokat. A LIFE BeeSandFish projekt egyik kiemelt intézkedése a C2 duzzasztó megszüntetése volt a C vonalon, amelyet felújítottak, és egy halátjárót is építettek, ami mind alacsony, mind magas vízállásnál – szimulált árvizek idején is – megfelelően működik. A duzzasztó a korábban rendkívül gazdag vízi életet hordozó Sülyi Duna-ágat keresztezi. A revitalizáció előtt ezen a szakaszon a víz áramlása minimális volt, a halak vándorlása pedig szinte lehetetlen. Az ág medrét folyamatosan finom üledékek töltötték fel, és a víz beáramlási területe jelentősen beszűkült az eredeti szélességéhez képest.

A felújítási munkálatok során sikerült nemcsak a duzzasztót helyreállítani, hanem az ág medrét is, mind a felette, mind az alatta lévő részeken. A víz beáramlási területét visszaállították eredeti szélességére, megtartva a középső kis szigetet, ezáltal könnyebbé vált a víz bejutása az ágba. A nagyobb vízhozam érdekében a korábbi szűk csőátereszeket négy megfelelő átmérőjű keretes átjáróra cserélték. Az átjárók meghosszabbításánál megfelelő lejtésű halátjárót alakítottak ki, amely lehetővé teszi a vízi élőlények szinte egész éves zavartalan vándorlását.

Stav pred rekonštrukciou prehrádzky C2 na Šulianskom ramene; cesta predstavujúca bariéru
Zrekonštruovaná prehrádzka C2 s vybudovaným rybovodom

A LIFE Dunajské luhy (Duna ártéri projekt) projekt keretében komplex helyreállítási intézkedéseket terveztek a Duna teljes ágrendszerére. A Vízügyi Kutatóintézet (VÚVH) szakértői terepi mérések és hidrodinamikai, valamint fizikai modellezés alapján kidolgoztak egy tanulmányt, amely a Duna ezen szakaszán található ágrendszer vízáteresztő képességének és hosszanti folytonosságának helyreállítására összpontosít. A revitalizációs beavatkozások megvalósításán a BROZ és a Vízügyi Építésügyi Vállalat partnerei dolgoznak. 

Hydraulický výskum – testovacie merania (model v hydrotechnickej hale VÚVH)

A Vajkai Duna-ág alsó szakaszának vízrajzi helyreállításához készült műszaki dokumentáció, valamint a szükséges engedélyek és építési hozzájárulások megszerzése után 2023 augusztusában elkezdődtek a kivitelezési munkálatok. A cél az eredetileg nem megfelelő állapot javítása: a vízhiány, gyenge áramlás és kiszáradt szakaszok problémáinak orvoslása, valamint a régi csöves átjárók kapacitásbővítése nagyobb, keretes átjárókkal, amelyek jobb vízáteresztést és átjárhatóságot biztosítanak. Két duzzasztógát felújítása, két ági szakasz mélyítése és a szűk keresztmetszetek bővítése révén a vízrendszer 3,7 km hosszban fog javulni. A tervet szoros együttműködésben egyeztették a Szlovák Horgászszövetséggel is, akik régóta problémásnak tartották a területet a vízhiány miatt, és már többször végeztek itt halmentési akciókat.

Výkopové práce na Vojčianskom ramene – hĺbenie vetvy koryta
Po sprietočnení bude Vojčianske rameno splavné aj pre vodákov

2023 októberében megkezdődtek a helyreállítási munkálatok az E3-as duzzasztógáton is, amely az E-vonal része. A fő probléma itt a víz dinamikájának hiánya volt, valamint a korábban rekreációs hajók számára épített, de nem megfelelő betoncsúszda, amely sem a hajózás, sem a halak vándorlása szempontjából nem volt kielégítő. Emiatt szükségessé vált a duzzasztógát átalakítása, és egy működő halátjáró kiépítése. Bár a szimulált árvizek idején ezen a területen több víz volt, az áradás áramlási sebessége a gát és a meredek csúszda miatt túl gyors volt ahhoz, hogy a halak migrálni tudjanak. A munkálatok során a vízi sportok kedvelőinek igényeit is figyelembe vették: már az előkészítő fázisban felmerült az igény biztonságos beszálló- és kiszállóhelyek kialakítására a duzzasztógátnál.

Stav prehrádzky E3 pred rekonštrukciou
E3 po začatí prác; samotnému osadeniu rámových priepustov predchádza zakladanie štetovníc, čím sa vytvorí suchá pracovná jama (foto: M. Rakovská)

2023 őszén, a Vízügyi Építkezés irányítása alatt újabb helyreállítási munkálatok indultak a D2a duzzasztógáton, amelyek célja a Sülyi Duna-ág és a Nagybodaki ág közötti kisebb ágon a vízáramlás helyreállítása, amely a kisebb ágon a Sülyi Duna-ágat a Nagybodaki Duna-ággal összekötő vízáramlás helyreállítását célozza. A kiépített átjárón jelentős vízesés fog létrejönni, amely mérsékli a halak migrációjára gyakorolt hatást, és biztosítja a meder stabilitását a köves csúszdával és az alépítménnyel kombinálva. Az igények figyelembevételével itt is nagyobb méretű átjárókat telepítettek, valamint megerősített helyeket alakítottak ki a vízi járművek kezelésére, így a projekt nemcsak a környezeti fenntarthatóságot szolgálja, hanem a vízi sportolók élményét is javítja.

Na tomto mieste bude vybudované prepojenie mohutného Šulianskeho ramena a poniže cesty ležiaceho menšieho ramena, ktoré je aktuálne bez vody (foto: I. Zámečník)
Zo sprietočnených dunajských ramien budú mať radosť aj vodáci (foto: S. Kušnier)

A vízszabályozás érdekében a Vízügyi Építkezés a régi Bst. duzzasztón is javítja a halak migrációs feltételeit, ahol a gát tetejét 1,3 méterrel csökkentik, így közel 30 méteres hosszúságban fog működni.

Stará prehrádzka B prestavujúca v súčasnosti migračnú bariéru (foto: A. Devečka)

Egy másik helyszín, ahol a BROZ újból életet kíván lehelni, a Királyi rét. Ez egykoron vizes élőhely volt, de jelenleg teljesen száraz ágon található, amelyet a két mellékággal együtt összesen 4 470 méter hosszan kívánnak helyreállítani. A Királyi rét fő ága a Bakai ágrendszerből kaphat vizet, de jelenleg gondot jelent, hogy a víz beömlési területének néhány méterével lejjebb a meder eltömődött, és egy erdei út keresztezi, amelynek nem megfelelő, elöregedett csöves átjárója gátolja a víz szabad áramlását.

A beömlési és kiömlési területeken a csöves átjárókat kapacitásbővítő keretes átjárókra cserélik. A Szlovák Köztársaság Erdőgazdaságával történt egyeztetés után a keretes átjárókat mozgatható zsilipel fogják ellátni, lehetővé téve ezzel a vízáramlás szükség szerinti szabályozását. Továbbá a meder több helyszínen is mélyítésre kerül, különös figyelmet fordítva azokra a részekre, ahol a felhalmozódott föld vagy hordalék akadályozza a víz áramlását. A mederben kiválasztott pontokon nagyobb köveket helyeznek el, hogy a víz áramlási sebességét a halak migrációs igényeinek megfelelően csökkentsék.

Vizualizácia sprietočnenia ramena na lokalite Kráľovská lúka (súčasne suché rameno A a jeho vetvy B a C budú obnovené na jar 2024)

A BROZ a vízgyűjtő rendszerek gátjainak átjárhatóságának javítása mellett a természetvédelmi és vízgazdálkodási szakértőkkel együtt hosszú távú célokat tűzött ki a LIFE Ochrana vtáctva Podunajska, LIFE NATURA 2000 BA és LIFE Microtus II projekteken belül. E programok célja a kisebb vízfolyások és a depressziók (a depresszió egy olyan terület, amely a környező terepnél alacsonyabban helyezkedik el) vízellátottságának helyreállítása, a mocsarakhoz vezető csatornák kiépítése, valamint migrációs biokoridok létrehozása (például Dunai kanyarok, bakai ág, réti sas sziget, Isztragov, Dedinský ostrov stb.). Ezek a kezdeményezések összesen 18 518 méter vízfolyás és 76,55 hektár megújult mocsár kedvező hatását jelentik a Dunaj bal partján fekvő áramlási rendszerében Doborgaz és Szap települések között.

A vízgyűjtő rendszerek akadályainak leküzdése érdekében tett intézkedések csak a vízgazdálkodás javításának és a halak migrációjának elősegítésének első lépései. A kihívás óriási, mivel a terület évtizedek óta romlik, és a Dunaj és áramlásainak halpopulációja drámai mértékben csökkent – az elmúlt 50 évben 70%-kal. A feladat tehát hatalmas. A BROZ a revitalizációs munkákat a következő projektek keretében is folytatja, például a LIFE Living Rivers projekt révén, amely a Szlovákia vízgyűjtő tervének megvalósítására összpontosít a kijelölt vízgyűjtőkben.

Bagre pracujúce pre prírodu (foto: J. Sigmund)

Ezen kívül, a dunai áramlatok technikai módosításai mellett az belső deltakörzet számára elengedhetetlenek a mesterséges árvizek, amelyek jelentősen hozzájárulnak a terület vízgyűjtésének javításához. A mesterséges árvizek célja, hogy pótolják az emberi tevékenységek által jelentősen megváltoztatott területeken a korábban rendszeresen elöntött dunai táj vízellátását. Ezt olyan vízmennyiséggel kívánják biztosítani, amely a lehető legközelebb áll a természetes áramlásokhoz, legalább évi néhány nap erejéig, különösen a tavaszi és nyári árvizek idején. Az elmúlt két évtizedben a megnövelt áramlásokat nem hajtották végre megfelelően. Az első lépés tehát az volt, hogy újraélesszék a szimulált árvizeket, amely sikerült a környezetvédők és vízgazdálkodók közötti együttműködésnek köszönhetően. A mesterséges árvizek során 90 m³/s-ra emelt áramlás lehetővé tette a kisebb összekötő áramlatok járhatóságának javítását, így elárasztva a mélyedéseket (depresszió) és a hátralévo ágakat. 2023 augusztusában, hosszú előkészületek után, sikerült tesztelni a 120 m³/s-ra emelt áramlást, amely kevesebb mint négy napon át folyt a vízgyűjtő rendszerbe.

Kde je voda, tam je život (foto: P. Gažo)

A dunai tájnak rendszeres, szimulált árvizekkel tartozunk, melyek hosszú idő után, amikor a terület a szárazságot szenvedte, valódi serkentést jelentenek. A nedves erdők és a vízzel feltöltött áramlások ideiglenes elöntése kedvező körülményeket teremt a kétéltűek szaporodásához és a halak ívásához. A vízhozam fokozása a szimulált árvizek során társadalmi szempontból is fontos, mivel hozzájárul a biodiverzitás, a klíma és a vízkészletek védelméhez.

Dostatok vody v ramennej sústave je kľúčovým faktorom nie len pre rozmnožovanie rýb ale aj žiab a mlokov (foto: P. Áč)

A Duna áramlási rendszerének vízszabályozása fokozatosan megvalósul a természetvédők, vízügyi szakemberek, a helyi közösségek képviselői és a környező területek gazdálkodói közötti együttműködés révén. A revitalizációs intézkedések a LIFE projektek keretében valósulnak meg, amelyek az Európai Bizottság és a Szlovák Környezetvédelmi Minisztérium forrásaiból finanszírozott, NATURA 2000 védett területein zajlanak.