PROJEKT: Duna menti ártéri élőhelyek rehabilitációs és kezelési programja

Több évnyi buzgólkodás, gazdákkal való egyeztetés, engedélyek beszerzése, kerítések felállítása és a kút körüli nehézségek megoldása után végre sikerült kedden teheneket hoznunk az Apáli-szigetre, a Vág és az Öreg-Nyitra találkozásánál.

A sziget egy nemzeti természetvédelmi terület, amelyet ártéri erdők borítanak, de találhatóak itt rétek is, ahol régebben a helyi szövetkezet emberei legeltették állataikat. A LIFE Dunai Ártér projekt keretében az elmúlt években ezen a területen gondoztuk a fűzfákat, kaszáltuk a legeltetésre kijelölt területeket, és eltávolítottuk az invazív fafajokat (kőrislevelű juhar, amerikai kőris).

A megtisztított és megvilágított réteknek nagy segítség lesz a rendszeres legeltetés. Ezért, együttműködve a Vágfüzes helyi gazdaságával, 20 tehenet engedtünk a szigetre, amelyek gondoskodnak a növényzet legeléséről és a nedves rétek fenntartásáról. Az első szakaszban az állatokat a 7 hektáros előréten helyeztük el, majd a sziget hátsó részén egy további, 19 hektáros hátsórét is csatlakozik ehhez. Az ilyen rétgondozás nagy jelentőséggel bír a beporzók, a virágok, a rovarok és a madarak számára – a helyi biodiverzitás egészére nézve.

Mert ahogy mindig mondjuk – a legeltetés a megmentés!