A projekt irányítóbizottságának november 19-én tartott első ülésén a nyolc kedvezményezett szervezet képviselői megvitatták a projekt előrehaladását, eredményeit és jövőbeli terveit.
Az ülés a BROZ – Természetvédelmi Egyesület, Szomolányi László – Családi gazdálkodó, PSBC SAV – a Szlovák Tudományos Akadémia Növénybiológiai és Biodiverzitás Központja, NLC – Országos Erdészeti Központ, VÚVH – Vízügyi Kutatóintézet, PKE – Pisztrángkör, FHNPD – Fertő Hanság Nemzeti Park, és PRIF – a pozsonyi Comenius Egyetem Természettudományi Kara képviseletében az Irányítóbizottság tagjainak kinevezésével kezdődött. Az Irányítóbizottság alapszabályát, amelyet előzetesen elolvastak, kifogás nélkül elfogadták, ezzel szilárd alapot teremtve a jövőbeni irányításhoz és döntéshozatalhoz.
Minden projektpartner beszámolt a projekt előrehaladásáról:
A BROZ beszámolt a legfontosabb mérföldkövekről, többek között a kulcsfontosságú munkatársak felvételéről, az érdekelt felek találkozóinak kezdeményezéséről és a Chiliga mocsarakban a legeltetés helyreállításához szükséges infrastruktúra beszerzéséről. Ezen túlmenően megkezdődött a kopoltyús csalán elleni biológiai védekezés, a projekt vizuális kommunikációs anyagai, például a logó és a weboldal kifejlesztése, és megkezdődött a hálózatépítés a hasonló témákon dolgozó európai projektekkel.
A PSBC SAS önkéntesek támogatásával terepi kutatásokat kezdett, beszerezte a szükséges multispektrális kamerát, és megkezdte a Chiliga mocsár vizes élőhelyi növényzetének elemzéséhez szükséges szoftverek képzését.
Az VUVH megosztotta a vizes élőhelyek helyreállításával kapcsolatos tanulmányok előzetes eredményeit, beleértve az árvíz szimulációját, a helyreállítás utáni elárasztás időtartamát és a potenciális helyreállítási helyszínek feltérképezését.
Az NLC beszámolt egy genetikai faiskola helyszínének kiválasztásáról, valamint az ektomikorrhiza gombákat használó faültetési tervekkel kapcsolatos tanulmányok előrehaladásáról. Jelenleg folyik az egyes fajok fáinak kezdeti azonosítása a gombamintákhoz.
A PKE beszámolt a fiatalok bevonása érdekében a Young Ranger Club keretében tartott találkozókról és a környezettudatosságot elősegítő interaktív oktatási kiállítások terveiről.
Az FHNPD beszámolt az invazív fajok visszaszorítására szolgáló megfigyelési módszerek kidolgozásában elért eredményekről és az erdészeti hallgatók számára szervezett gyakorlati terepgyakorlatokról.
Az SZL terepi bemutatót tartott a Szigetköz SCI-ben, ahol a bivalyok legeltetését vezették be. Egy új virtuális rendszer fejlesztésén is dolgoznak az egyetem helyi szakértőivel együttműködve.
A találkozó a közös kihívásokra összpontosító termékeny megbeszéléssel zárult. A témák között szerepeltek az árvízveszélyes területeken történő legeltetés buktatói, a biológiai sokféleség megőrzésének beépítése a mezőgazdasági gyakorlatba, valamint a kapcsolódó kutatásokat végző egyetemi intézményekkel való lehetséges együttműködés.
A találkozó tükrözte a kedvezményezettek közös elkötelezettségét a LIFE Ellenállás projekt célkitűzéseinek előmozdítása iránt. A projekt keretében jelentős előrelépés történt, és az irányítóbizottság tagjai várakozással tekintenek az elkövetkező hónapokban elért eredmények továbbfejlesztése elé.