PROJEKT: Ochrana vtákov v CHVÚ Ostrovné lúky

Slnečné ráno 25. 10. 2016 sa všetci schádzame na Dolnom Žitnom ostrove v Stredisku environmentálnej výchovy Slovenskej agentúry životného prostredia Dropie, ktoré obklopuje Chránené vtáčie územie Ostrovné lúky.

Keď dorazili aj poslední oneskorenci našej záujmovo široko orientovanej skupiny, vyrážame na nekonečne dlhú cestu do NP Hortobágy v Maďarsku. NP Hortobágy je jedna z najväčších trávnatých stepí – puszta, v Európe zaradená na Zoznam svetového dedičstva UNESCO.

Po príchode na miesto vyhladovaní zastavujeme vo vychýrenej čárde, kde nás čakajú typické maďarské jedlá  ako je haláslé, guláš, či šomlói halušky. Najedení a spokojní sa vydávame do obce Hortobágy, kde navštívime Informačné centrum NP Hortobágy a rehabilitačné centrum pre zranené vtáctvo. Okrem iných dravcov tu môžeme vidieť orliaka morského (Haliaeetus albicilla), ale tiež niekoľko jedincov bociana bieleho (Ciconia ciconia).

Po tom, ako sa ubytujeme v malebnom prostredí penziónu na východnom okraji obce sa vydávame na večerné sledovanie príletu žeriavov popolavých (Grus grus) na jazero Fertő-laposi – tó, ktoré je významnou zastávkou na ich migračnej trase v strednej Európe.

Po tom ako sa zotmelo a už sme v ďalekohľadoch nič nevideli, vraciame sa späť, kde nám člen neziskovej organizácie Hortobágyi Nonprofit Kft. Dániel Balla prednáša o skúsenostiach z manažmentu slaniskových a travinných biotopov v NP Hortobágy.

Druhý deň bol venovaný poľnohospodárstvu v NP Hortobágy. Navštívili sme usadlosť Hármaspuszta, kde sme naživo videli spásanie puszty vodnými byvolmi (Bulbalus bulbalis). Jedná sa o veľmi dôležitý nástroj manažmentu využívaného v prípade trávnatých stepí a vodných biotopov v daných klimatických podmienkach.

Odtiaľ sa presúvame na usadlosť Kungyörgy, ktorá slúži na chov pôvodného druhu maďarského dobytka szürke marha (maďarský stepný dobytok). Krajinu maďarskej puszty v tejto oblasti dotvárajú krajinné prvky v podobe  typickej architektúry obydlí tejto oblasti so strechami z trstiny a vahadlové studne – gémeskút, slúžiace ako napájadlá pre dobytok.

Po vynikajúcom typicky maďarskom obede podávanom v nadštandardných veľkostiach sme navštívili 300 ročný žrebčín v osade Mátai Ménes situovanej na severe obce Hortobágy. Chovajú sa tu plemenné kone, ktoré spásaním porastov v tejto oblasti prispievajú k pozitívnemu manažmentu chránených trávnych ekosystémov.

Ako zlatý klinec programu si nenecháme ujsť návštevu ekocentra Tisza- tavi Ökocentrum v obci Poroszló, kde si každý člen našej početnej posádky prišiel na svoje. Okrem externej expozície živočíchov žijúcich na území Maďarska sa tu nachádza najväčšia európska sústava sladkovodných akvárií obsahujúcich miestne druhy rýb, obojživelníkov a plazov vrátane vyzy veľkej (Huso huso), ktorá je v súčasnosti vyhynutým druhom v rieke Dunaj.

V poobedných hodinách opúšťame malebnú obec Poroszló a plný zážitkov a vedomostí sa vraciame na Slovensko. Národný park Hortobagyi sa rozkladá na rozsiahlom území a nie je možné ho dokonale spoznať iba za 2 dni. Je to miesto, kde sa pri každej jeho návšteve objavíte niečo nové a nepoznané a vždy budete mať chuť sa sem vrátiť.

Zdieľať obsah na: